Konsulat Świętego Mikołaja  (Muzea)

Dworcowa 3a Kętrzyn

Konsulat Świętego Mikołaja
telefon

664... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

KONSULAT MIKOłAJA to podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja i szklanych ozdób choinkowych. Tylko tutaj zobaczysz jak krok po kroku powstają słynne na całym świecie przepięknie malowane i dekorowane bombki, które zdobią choinki w USA, Kanadzie, Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Rosji i wielu innych krajach oraz poznasz proces produkcyjny Twojej ulubionej bombki z czasów dzieciństwa. Odkryjesz jak nasi artyści wykonują także wyjątkowe ozdoby wielkanocne - czy wiesz jak wyglądają słynne Jaja Fabergé?! W Konsulacie tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia a wszystko to w wyjątkowo uroczych wnętrzach, gdzie ciepła rodzinna atmosfera, piękne zdobione choiny i mieniące się ozdoby nadają wyjątkowy czar i blask temu miejscu… Kto już raz odwiedzi Konsulat Mikołaja na pewno tu wróci a na początku ciężko będzie mu wyjść bo tu jest tyle do zobaczenia i zrobienia… Jedynie w Konsulacie św. Mikołaja w Kętrzynie samodzielnie, pod okiem...

strona www:

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."