Zobacz także

Kolejne miasta przyjęte do sieci Cittaslow!

A A

atrakcje na mazurach,  ciekawe miejsca na mazurach,  atrakcje warmii i mazur,  gdzie na mazury,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  co robić na mazurach,  warmia mazury atrakcje

Dwa warmińskie miasteczka, Dobre Miasto i Barczewo, zostały przyjęte do światowej sieci Cittaslow! Tym samym dołączyły do prestiżowego grona miejsc, gdzie żyje się najlepiej.

Barczewo i Dobre Miasto oficjalnie zostały ogłoszone miastami, w których można żyć bez pośpiechu, ciesząc się spokojem, którego nie zaznają mieszkańcy metropolii.

Decyzję o przyjęciu Barczewa i Dobrego Miasta do międzynarodowej sieci Cittaslow podjął włoski komitet. Jednak zanim się to stało, samorządy tych lokalnych miasteczek przystąpiły do krajowej sieci i i spełniły szereg wyśrubowanych wymagań. Konieczne były prace nad poprawą ochrony środowiska, odtworzeniem dawnej zabudowy, promowaniem regionalnych potraw, poprawą życia mieszkańców a także gościnnością wobec turystów.

Osoby odwiedzające Dobre Miasto z pewnością docenią starania lokalnych władz. Na turystów czekają wytyczone trasy rowerowe, czyste jeziora i rzeki nadające się dla wędkarzy i wielbicieli sportów wodnych oraz zabytki. W mieście i jego okolicach znajdują się dobrze utrzymane stare kościółki i większe świątynie, a także unikalna Kalwaria Warmińska, która wkomponowana jest w roślinność jaru usytuowanego na brzegach Kwieli.

Chcesz zwiedzać Warmię i Mazury na rowerze? Sprawdź polecany szlaki, zobacz: Trasy rowerowe na Mazurach

Barczewo może pochwalić się niedawno zrewitalizowanym Starym Miastem, gdzie turyści zobaczą dobrze wyeksponowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Na wieży ratusza znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama „Małej Wenecji Północy”. Ten przydomek Barczewo zawdzięcza czternastu mostom rozciągniętym nad przepływającymi przez miasto rzekami.

Dzięki zaangażowaniu w tworzenie lepszych warunków życia te dwa warmińskie miasta dołączyły takich miejsc, jak Biskupiec, Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa,  Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel oraz Ryn.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow to organizacja zrzeszająca miasteczka, które liczą nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Jej członkowie hołdują hasłu „Żyj powoli” i wspierają lokalne działania mające na celu poprawę jakości życia i gościnności. Pomysłodawcą ruchu jest burmistrz włoskiego miasta Greve di Chianti Paolo Saturnini. Od 1999 roku do sieci Cittaslow przystąpiło niemal sto osiemdziesiąt miasteczek z dwudziestu siedmiu krajów – a liczba ta stale wzrasta.

avatar

akceptuję regulamin

Mazur Z Mazur 2013-11-28 16:29

Obiło mi się o uszy, że kolejne miasto z regionu chce się przyłączyć do sieci. Z tego co pamiętam to Pasym. Jak tak dalej pójdzie do warmińsko-mazurskiego sprowadzi się pół Polski, tak dobrze będzie się tu żyło

Beatka 2013-11-25 15:55

Nikt nie pisze, że to nie są ciekawe miasta. Ale chyba są ładniejsze miejsca na Mazurach? Chociaż takie Mikołajki czy Giżycko nie potrzebują dodatkowego wsparcia i promocji.

Maga 2013-11-21 09:35

Ja tam uważam, że Dobre Miasto i Barczewo słusznie zostały przyjęte do tej organizacji. Byłam tu kilka razy na wakacjach i bardzo mi się dobrze wypoczywało. Zawsze chętnie tam wracam

Barti 2013-11-20 09:40

Wydaje mi się, że w tej sieci są miasta, które nie narzekają brak turystów. No ale z czegoś muszą się brać pieniądze na nowe inwestycje itp. Ciekawe czy rzeczywiście tak dobrze się tam mieszka ;)

Mazur Z Mazur 2013-11-19 11:21

Na Mazurach nie ma miejsca na metropolie więc dobrze, że władze grają tym co maja. A warunki przyrodnicze i malownicze miasteczka to naprawdę dużo. Oby przynależność do Cittaslow przekładała się na liczbę odwiedzających turystów

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."