Koncert w Olsztynie: Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa

Miejscowość:
Olsztyn
Miejsce imprezy:
Galeria Sowa
Data rozpoczęcia:
2018-04-04
Data zakończenia:
2018-04-04
Godzina rozpoczęcia:
19:30:00

Od pierwszego koncertu w marcu 1982 r. w studenckim klubie „Imperial” w Toruniu do chwili obecnej, wierni wybranemu gatunkowi, nie ulegając modom ni trendom, osiągnęli status grupy kultowej.


W dorobku mają dwadzieścia osiem wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King czy Blues Brothers. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ponad trzech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i wielu prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Jest też autorem muzyki do seriali telewizyjnych („Babilon.pl” reż. Wojciech Maciejewski) i sztuk teatralnych („Tajemnica Tomka Sawyera” reż. Giovanni Castellanos). Także autorem ilustracji muzycznych do popularnych seriali TV, jak „Ojciec Mateusz”, „Rodzinka.pl” czy „Rok na działce”.

Wśród autorskich płyt wydanych przez Sławka, znajdują się CD „Ciśnienie” z towarzyszeniem grupy Dżem, „Piątek wieczorem” z Wojciechem Karolakiem oraz CD „Samotna kolacja” z Krystyną Prońko. Sławek grał też gościnnie na płytach takich wykonawców, jak m.in. Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda.

Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”, medalem „Thorunium”, odznaką honorową ZAIKSu, otrzymał nagrody „Teleexpresu” i Programu 3 Polskiego Radia. W uznaniu dokonań artystycznych otrzymał honorowe obywatelstwo Rawy Mazowieckiej oraz miasta i gminy Leśna.

Skład zespołu Nocna Zmiana Bluesa:
• Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna
• Witold Jąkalski – slide gitar
• Marek Dąbrowski – gitara akustyczna
• Piotr Dąbrowski – gitara basowa
• Grzegorz Minicz – bębny

 

Bilety w cenie 35 zł i 40 zł można kupić w Sowie oraz RockFan.

Źródło: materiały prasowe

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."