Muzeum i Ferma jeleniowatych  (Muzea)

 1 Kosewo Górne

Muzeum i Ferma jeleniowatych
telefon

742... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Spacerem wśród jeleniowatych - idealne miejsce dla miłośników przyrody.

Przemierzając mazurskie drogi (czy to pociągiem, czy samochodem, a już tym bardziej rowerem) nie trudno jest zobaczyć gdzieś w oddali sarny pasące się na łące. Jaki to wyjątkowy widok dla człowieka mieszkającego wśród betonowych budynków i asfaltowych dróg! Jeśli jednak w marzeniach widzimy inny obraz - całe stado jeleni czy sarenek poskubujących co chwila trawę i nas wśród nich spacerujących - jest to całkiem łatwe do spełnienia. Zapraszamy na Fermę jeleniowatych w Kosewie Górnym niedaleko Mrągowa. Na Fermie zobaczyć można jelenie, daniele, sarny, muflony. Pasą się one na dużym wybiegu, niedaleko domu. Po wejściu na teren Fermy zostajemy zaproszeni do Muzeum. Znajdują się tam zbiory poroży i trofeów jeleniowatych, obrazujące zagadnienia związane z porożem (mechanizmy jego powstawania, rozwój, typy, anomalie). Na ścianach wiszą zdjęcia jeleniowatych. Każdy może zrobić sobie serię zdjęć, także z rogami na głowie - wśród panów, o dziwo, nie ma jednak chętnych;) Uzupełnieniem...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."