Kraina Kanału Elbląskiego zaprasza na Festiwal

A A

mazury imprezy,  kanał elbląski rejsy,  kanał elbląski wycieczki,  rejs kanałem elbląskim,  wydarzenia na mazurach

Zobacz również

Galeria

IV Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego

1 / 1

W sobotę 30 czerwca odbędzie się IV Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego. Uczcimy pasażerską żeglugę turystyczną, która obchodzi w tym roku 100-lecie!

Impreza rozpocznie się o godz. 10:00 w Ostródzie, mieście w którym króluje turystyka wodna. Zresztą nie przez przypadek. Ostróda otoczona jest aż 9 jeziorami, z których najpopularniejsze jest jezioro Drwęckie. Jedną z największych atrakcji tego jeziora jest wyciąg nart wodnych (800 m) i wakeboardu.

Ostróda połączona jest kanałowym szlakiem wodnym z Elblągiem. Kanał Elbląski uznany został za pomnik historii, a w 2007 r. za jeden siedmiu cudów Polski. Jego długość to ponad 84 km, z odgałęzieniami - ponad 151 km. Na Kanale od Ostródy do Elbląga znajduje się aż 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona).

Z okazji IV Festiwalu Krainy Kanału Elbląskiego odbędzie się wiele imprez na jeziorze Drwęckim i bulwarze. Na początek regaty żeglarskie, później będziemy mieli okazję wziąć udział w rejsach spacerowych po jeziorze (UWAGA - atrakcyjna cena. Za bilet dla siebie zapłacisz jedynie 5 zł, dla dziecka - 2 zł). Prawda, że warto? Kolejne w programie jest uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Adolfa Tetzlaffa, dalej trójmecz piłkarski, koncert bluesowy i szantowy.

Atrakcją wieczoru będzie parada jednostek pływających po jeziorze a na zakończenie całego Festiwalu pokaz sztucznych ogni.

W międzyczasie odbędzie się kiermasz rękodzielniczo-kolekcjonerski, będa też atrakcje i niespodzianki dla dzieci oraz publiczne pokazy makiety pochylni Oleśnica.

Śpiesz się, bo remont już niedługo.

2012 to ostatni rok, kiedy przed dłuższą przerwą będą możliwe rejsy na Kanale Elbląskim. Przerwa spowodowana będzie remontem unikatowego kanału i jego pochylni. Trzymajmy kciuki, aby remont przebiegł pomyślnie i w lipcu 2014 roku rejsy znowu były możliwe. Sezon 2013 w ogóle nie jest planowany przez Żeglugę Elbląską.

Remont ma kosztować 95 mln zł. A co zostanie zrobione? Kanał będzie odmulony, umocnione zostaną jego brzegi, a pochylnie zmodernizowane i oświetlone. W Buczyńcu powstanie Izba Historyczna Kanału.

Dowiedz się więcej o remoncie Kanału Elbląskiego i zobacz: Rejsy Kanałem Elbląskim dopiero w 2014 roku!

Kanał Elbląski
  i jego oferta.

W ofercie znajdziemy:
- rejsy najważniejszymi i najstarszymi pochylniami Kanału - „Buczyniec”, „Kąty”, „Oleśnica” i „Jelenie”. Pochylnie pozwalają na pokonanie przez statki 100-metrowej różnicy poziomów wody między jeziorem Jeziorak a Zalewem Wiślanym.
- rejsy "Statkiem po trawie" na trasie Elbląg-Buczyniec
- rejs Ostródzkim Węzłem Wodnym Ostróda-Miłomłyn lub Ostróda-Stare Jabłonki
- rejsy po ostródzkim jeziorze Drwęckim
- i wiele wiele więcej

A bilety kupisz bez ruszania się z domu - online!

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Ania 2012-06-28 14:27 (użytkownik niezalogowany)

Nie wiedziałam, że organizowane są takie festiwale na Mazurach. Ale to bardzo fajna sprawa. Przede wszystkim dlatego, że różnego rodzaju wydarzenia kulturalne uatrakcyjniają pobyt na Mazurach wszystkim turystom ale również mieszkańcom miasta. Oby więcej takich festiwali :)

avatar

Ilona 2012-06-28 12:50 (użytkownik niezalogowany)

Nigdy nie miałam okazji płynąć Kanałem Elbląskim i wszystko wskazuje, że na tę przyjemność poczekam do 2014 roku ;). Myślę, że może być bardzo ciekawie, tym bardziej, że ma powstać dodatkowo muzeum udostępnione dla zwiedzających.

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."