Spływy kajakowe Sapiną  (Spływy, rejsy, kursy)

  Kruklanki

Spływy kajakowe Sapiną
ceny od
60.00 PLN
telefon

514... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Organizujemy spływy kajakowe rzeką Sapiną , jej trasa przebiega w strefie ciszy i przez bardzo czyste jeziora na Mazurach. Całkowita długość liczy 34km i zaczyna się z jez. Kruklin i kończy na jez. Święcajty. Proponujemy spływy jednodniowe na odcinku 8km trasą Kruklin-Gołdopiwo zajmującą 3 godziny i kolejna dłuższa trasa 25km Gołdopiwo-Święcajty zajmująca 6 godzin. TRASY KAJAKOWE: 1. Kruklin-Gołdopiwo – spływ krótki, jednodniowy, długość 8km zajmuje 3 godziny. Na szlaku mijamy wiadukty i mosty, w tym zburzony most kolejowy nad rzeką Sapiną. Startujemy na jeziorze Kruklin, dalej wpływamy na rzekę Sapinę i do jeziora Patelnia, które przepływamy w kierunku zburzonych wiaduktów kolejowych. Następnie przepływamy przez centrum turystycznych Kruklanek i dopływamy do jeziora Gołdopiwo, kierujemy się na zachodnią stronę i kończymy spływ. 2. Gołdopiwo-Święcajty – spływ długi, jednodniowy, jego 25km odcinek...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Restauracje w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."