Zobacz także

Kto wystąpi w konkursie bluesowym podczas SBF?

A A

suwałki blues festival,  koncerty suwałki,  blues festival suwałki,  konkurs zespołów bluesowych

Znamy uczestników konkursu bluesowego, który odbędzie się podczas najnowszej edycji Suwałki Blues Festiwal! Zwycięstwo stanie się przepustką do European Blues Challenge.

Suwałki Blues Festiwal to wydarzenie, które każdego roku gromadzi nie tylko stałe grono fanów, ale również zyskuje coraz więcej wielbicieli. Z całej Polski zjeżdżają, się osoby, chcące spotkać swoich ulubionych wykonawców i posłuchać dobrej muzyki.

W ubiegłym roku formuła festiwalu została powiększona o konkurs bluesowy, w którym młode talenty mają szansę zabłysnąć i zdobyć rozgłos. Do jego drugiej edycji zgłosiło się blisko trzydzieści zespołów, spośród których Rada Programowa festiwalu wybrała dziesięć najlepszych formacji.

Występ w konkursie podczas Suwałki Blues Festiwal będzie dla nich okazją do zaprezentowania się przed szeroką publicznością oraz szansą na zakwalifikowanie się do European Blues Challenge, organizowanego przez European Blues Union w dniach 10 i 11 lipca – również w Suwałkach, które powoli stają się europejską stolicą bluesa.

Finalistów poznaliśmy 5 czerwca 2015 roku. Na konkursowej scenie podczas Suwałki Blues Festiwal wystąpią:
– GREY ZONE AMERICAN BLUES (Kraków)
– BLUES TIME (Warszawa)
– WICKED HEADS (Kraków)
– PAULINA LENDA & KRUKI (Świdnica)
– BLUES JUNKERS (Warszawa)
– MAREK PIOWCZYK TRIO (Zabrze)
– LIMIT BLUES (Kielce)
– FORSAL (Częstochowa)
– PORA WIATRU (Kraków)
– JAW RAW (Chojna)

Wyłonione zespoły będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 10.000 złotych, statuetkę, koncert na jednej z głównych scen Suwałki Blues Festiwal 2015 oraz o kwalifikację do udziału jako reprezentant Polski w European Blues Challenge 2016.

Każdego dnia na scenie pojawi się pięć zespołów – kolejność występów zostanie ustalona drogą losowania – by przez dwadzieścia minut grać dla suwalskiej publiczności i jurorów.

Uwaga! W sprzedaży są już bilety na bilety na koncert otwarcia i koncerty klubowe! Można je kupować za pośrednictwem strony bilety.soksuwalki.eu.

Czytaj więcej: suwalkiblues.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."