Zobacz także

Kulturalne lato w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

A A

inscenizacja bitwy pod grunwaldem,  rekonstrukcja bitwy pod grunwaldem,  muzeum bitwy pod grunwaldem

Zobacz również

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przygotowało zestawienie najważniejszych wiosennych i letnich imprez, które w tym roku organizuje. Wydarzenia promujące kulturę średniowiecza, ze swoją widowiskową oprawą, każdego roku przyciągają turystów. Warto więc sprawdzić, co i kiedy będzie się działo na polach Grunwaldu.

Wiosna i lato na polach Grunwaldu będą wyjątkowo ciekawe – turyści otrzymają szansę na spotkanie z rycerzami i obserwowanie emocjonujących potyczek. Muzeum przedstawi też nowe propozycje, które powinny zainteresować osoby zwiedzające tę placówkę.

Wszystko rozpocznie się wraz z weekendem majowym. Od 30 kwietnia do 3 maja odbywać się będzie Majówka z Łukiem i Koniem. O popularności imprezy świadczy fakt, że czeka nas już szósta jej edycja. Zatem jeśli jesteście fanami łucznictwa, zapraszamy na pola Grunwaldu. Rycerskiej majówce towarzyszyć będzie jeszcze jedno wydarzenie – otwarcie nowej wystawy, prezentującej średniowieczną biżuterię oraz funkcje społeczne, jakie spełniała przed wiekami.

To nie jedyna nowa ekspozycja, jaką muzeum zaprezentuje nam w tym sezonie. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów (13-14 maja) otwarta zostanie wystawa „Europejskie uzbrojenie XVI-XVIII w. z pracowni Siergieja Nurmatowa”. Nurmatow to pochodzący Białorusi kolekcjoner i wytwórca, specjalizujący się w produkcji broni białej. Zasłynął między innymi z odtworzenia z nowożytnych narzędzi tortur – eksponaty prezentowane były w ostródzkim muzeum.

Europejska Noc Muzeów będzie okazją do tego, by obejrzeć Galę Profesjonalnych Walk Rycerskich, w których Polacy zmierzą się z Rosjanami.

Momentem, na który czekają wszyscy turyści, jest inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. To jedno z głównych wydarzeń obchodzonych cyklicznie Dni Grunwaldu – w tym roku zaplanowano je na dni od 12 do 16 lipca. Inscenizacja odbędzie 15 lipca i chociaż wynik potyczki jest z góry przesądzony, to zgromadzi tysiące obserwatorów, którzy na pewno nie zrezygnują z szansy zobaczenia jednej z najsłynniejszych bitew średniowiecznej Europy.

Sezon zakończą wrześniowe międzynarodowe badania archeologiczne pola bitwy oraz turnieje rycerskie odbywające się w ramach imprezy „Jesień Średniowiecza”.

Szukasz noclegów w okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Grunwaldzie

Źródło: muzuemgrunwald.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."