Zobacz także

Letni spływ kajakowy rzeką Pisą

A A

spływy kajakowe na mazurach,  spływy kajakowe mazury,  gdzie na mazury,  co robić na mazurach,  gdzie na mazury na weekend,  gdzie na spływ kajakowy

Jak wykorzystać ostatnie dni lata? Proponujemy udział spływie kajakowym rzeką Pisą. Imprezę, już po raz trzeci, organizuje Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”.

Ostatnia sobota wakacji (30 sierpnia) to świetna okazja, by spędzić czas na wodzie. Wystarczy wziąć udział w organizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Mazurskie Morze” imprezie plenerowej Kajaki, czyli aktywny sposób na lato! Tym razem uczestnicy pokonają 18 kilometrowy dystans z Piszu do Dziadowa.

Rzeka Pisa to jedna z dziewiczych mazurskich rzek. Spływ kajakiem daje okazję do podziwiania prawdziwej dzikiej przyrody regionu, słuchania śpiewu ptaków i relaksowania się na łonie natury. Bardzo ciekawe są również zaginione wioski Puszczy Piskiej, jak chociażby Dziadowo, które zostały opuszczone przez swoich mieszkańców. Z pewnością uczestnicy spływu poznają wiele interesujących historii związanych z tą krainą.

Uczestnicy spływu kajakowego wyruszają w sobotę o 9:30 z plaży miejskiej w Piszu. Najpierw odbędzie się rejestracja, później wszyscy wsiądą do kajaków i popłyną do Dziadowa. Stamtąd powrót autokarem na miejsce zbiórki. W programie imprezy znalazło się także miejsce na konkursy z nagrodami i dobre jedzenie.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w spływie, muszą do poniedziałku 26 sierpnia 2014 r. wypełnić zgłoszenie dostępne na stronie internetowej LGD „Mazurskie Morze” i dostarczyć je do biura organizacji. Nie ma limitów wiekowych – jedynym wymogiem jest dobry stan zdrowia oraz zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na udział osób niepełnoletnich.

Źródło: lgrmazurskiemorze.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."