Zobacz także

Lidzbark zaprasza na Festiwal Miast Cittaslow

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  lidzbark atrakcje

Zobacz również

Kultura „slow life” jest wyraźnie obecna w regionie. Do słynnego światowego stowarzyszenia Cittaslow, którego symbol stanowi ślimak, należy aż dwadzieścia warmińsko-mazurskich miasteczek. Sieć skupia miejsca, gdzie zachowanie unikalnej przestrzeni i dbanie o lokalną społeczność stawiane jest na pierwszym miejscu, gdzie czuć gościnność i naprawdę spokojne życie. W sobotę 26 maja w Lidzbarku odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Miast Cittaslow. To duża atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców Warmii i Mazur.

Festiwal Miast Cittaslow w Lidzbarku


Lidzbark to niezwykle urokliwe miasteczko położone nad Jeziorem Lidzbarskim, w sąsiedztwie dwóch niezwykłych parków krajobrazowych – Welskiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego. W sobotę 26 maja będzie gospodarzem dziewiątej edycji Festiwalu Miast Cittaslow. Z tej okazji spotkają się tu przedstawiciele miejscowości należących do tej międzynarodowej sieci. Dla mieszkańców miasta i turystów, którzy akurat je odwiedzą, będzie to świetna okazja, by nieco się rozerwać, a przy okazji zobaczyć, co do zaoferowania mają bliżsi i dalsi sąsiedzi.

Osią wydarzeń festiwalu będzie park nad brzegiem jeziora. To tam zostaną rozstawione stoiska, na których będzie można kupić lokalne wyroby, rękodzieło i kulinaria. Na scenie będą się odbywały występy artystów, natomiast akwen stanie się areną rywalizacji w Regatach Smoczych Łodzi. Wezmą w nich udział przedstawiciele miast Cittaslow. W programie festiwalu znalazły się również degustacje dań przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich, możliwość zwiedzania muzeum w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego we wsi Jeleń i muzeum pożarnictwa. Na terenie parku znajdzie się też miejsce dla wesołego miasteczka.

Kulminacja wydarzeń nastąpi po południu – najpierw koncert zespołu Bayer Full, później pamiątkowe festiwalowe zdjęcie, wykonane przez drona. Głównym punktem programu będzie koncert Łukasza Zagrobelnego.

Festiwal Miast Cittaslow zakończy pokaz fontann.

Lidzbark, tu naprawdę się wypoczywa


Jak przystało na miasto hołdujące idei „slow life”, Lidzbark to znakomite miejsce zarówno na weekendowy pobyt, jak i dłuższy wypoczynek. Turyści, którzy będą chcieli spędzić tam kilka dni, przekonają się, jak ciekawe jest to miasto.

Lidzbark, nie mylić z Lidzbarkiem Warmińskim, leży w południowo-zachodniej części województwa. Stanowi wyjątkowe miejsce, prawdziwą odskocznię od pełnych betonu miast. Tutaj dominuje przede wszystkim zieleń, którą można się cieszyć podczas wycieczek po parkach krajobrazowych. Na turystów czekają wyznaczone trasy piesze i rowerowe – łącznie liczą około czterdziestu kilometrów i biegną wokół Jeziora Lidzbarskiej oraz do Dębu Rzeczypospolitej. Pięćsetletnie drzewo rośnie w samym środku Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Warto skorzystać z położenia Lidzbarka i zaplanować aktywny wypoczynek. To świetne miejsce zarówno na zorganizowanie rowerowej wyprawy, jak i ekscytującego spływu kajakowego rzeką Wel. Najciekawszym jego etapem będzie przeprawa przez rezerwat „Piekiełko”, gdzie spokojna mazurska rzeka staje się znienacka wartkim potokiem.

Jeśli ktoś nie ma w sobie zacięcia odkrywcy lub po prostu chce spędzić leniwy dzień, w Lidzbarku czeka plaża miejska, położona nad Jeziorem Lidzbarskim. Przygotowano tam kilka wydzielonych miejsc kąpielowych – płytszych i głębszych – wieżę do skoków i zjeżdżalnię wodną. Poza tym można tu skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Planujesz urlop w Lidzbarku? Sprawdź ofertę noclegów. Wejdź i zobacz: Noclegi w Lidzbarku

fot. ilustracyje DeAngelisAdam (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."