Muzeum Warmińskie

Muzeum Warmińskie
ocena
(ocena 0 / 5, 0 opinii)
telefon
(89) 767 21 11
strona www
http://

Lokalizacja

Krasicki tu urzędował

Zamek biskupów warmińskich jest najwspanialszym zabytkiem Lidzbarka Warmińskiego. Budowla została uznana za pomnik historii z uwagi na swoją artystyczną i historyczną w skali światowej. Obecnie znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur.

Przedzamcze zamku w Lidzbarku zostało zaadaptowane w 2011 roku na 4-gwiazdkowy hotel. W 2012 roku w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli (International Hotel Awards) otrzymał 3 nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii "Best new hotel construction and design" w Europie i na świecie. W konkursie uczestniczyło ok. 100 europejskich hoteli i kilkaset światowych.

Na zamku urzędował m.in. Ignacy Krasicki. Krasicki znany jest przede wszystkim jako biskup warmiński, poeta, prozaik i publicysta. Stworzył ogromną ilość bajek, ale też satyry i poematy heroikomiczne. Nazywany był „księciem poetów polskich”. Jako biskup z rozmachem urządzał swoje rezydencje w Lidzbarku Warmińskim i Smolajnach. Przez pewien czas również zamek w Lidzbarku Warmińskim był jego rezydencją (rezydował tam jako ostatni). Pewnego razu, gdy Krasicki podejmował na lidzbarskim zamku Jana Ursyna Niemcewicza, ten zauważył, iż usługuje im bardzo brzydka służąca i zażartował: "Kto z brzydką grzeszy, dwa razy grzeszy, bo i Boga obraża i ludzi śmieszy". Biskup oczywiście nie pozostał dłużny i odrzekł: "Kto z brzydką grzeszy, duszę swą zbawia, bo grzesząc jednocześnie pokutę odprawia".

Odrobina historii


Zamek pochodzi z XIV wieku. Budowano go w latach 1350-1401 na miejscu grodu pruskiego. Rozpoczęto budowę zamku w Lidzbarku Warmińskim w niedługim czasie po przeniesieniu z Ornety siedziby biskupów warmińskich (od 1243 roku sprawowali oni na Warmii władzę świecką i duchowną).

Zamek posiada piwnice, które służyły jako magazyny żywności i więzienie; w ich w części znajdowały się również piece do ogrzewania zamku ciepłym powietrzem. Z kolei w południowym przedzamczu mieściły się: stajnia, spichrze i wozownia; w północnym (przemysłowym): młyn, tartak, szlifiernia, kuźnia miedzi, folusz i garbarnia. Całość otoczono była niezależnymi od miasta murami obronnymi i fosami.

Architektura zamku uzupełniona była przez pałac (zamek średni) w 1673 roku. Z pałacu tego korzystało 8 biskupów. Pałac został rozebrany w latach 1839-1840, na szczęście do dzisiaj możemy oglądać chociaż zarys jego fundamentów.

Zwiedzając zamek zwróćcie uwagę na Kaplicę zamkową o rokokowym wystroju i Wielki refektarz zdobiony fryzem heraldycznym z herbami biskupów warmińskich od Anzelma do Wojciecha Ziemby. W refektarzu znajdują się odkrywki najstarszych malowideł z końca XIV wieku.

Zainteresują nawet przedszkolaki

Ignacy Krasicki był ostatnim biskupem-rezydentem zamku. Opuścił go w 1794 r. Wtedy też zamek zaczął niszczeć. W kolejnych latach został uszkodzony przez bitwę pod Lidzbarkiem, był też przez pewnien czas koszarami. Tzw. zamek średni lub pałac biskupa Wydżgi, o którym Wam wcześniej wspomnieliśmy, został rozebrany w latach 1839-1840 - obejrzyjcie jego fundamenty przed wejściem na zamek.

Na zamku znajował się też sierociniec i szpital zakonny. Pierwsze porządne prace konserwatorskie rozpoczęto w 1927 roku. Wtedy też powołano do życia Muzeum Zamkowe. Największe nasilenie prac to lata 1972-1973 i 1980-1985.

W 1961 roku powstało na zamku Muzeum Warmińskie, które od 1963 roku jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Na zamku prezentowane są fantastyczne wystawy. Oto kilka z nich:
Krużganek lidzbarskiego zamku
Wystawa dawnego uzbrojenia
Dzieje Zakonu Niemieckiego od założenia do dzisiaj
Wielcy mieszkańcy zamku lidzbarskiego
Nowy blask herbu biskupa Michała Stefana Radziejowskiego
Kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Malarstwo religijne ze zbiorów Muzeum
Sztuka średniowieczna Warmii i Prus Krzyżackich
Metale kolorowe

W Muzeum prowadzone są lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej a nawet dla przedszkolaków! Ile trzeba mieć w sobie pasji i zdolności, aby zainteresować przedszkolaki i utrzymać przez dłuższy czas ich uwagę! Muzeum na zamku w Lidzbarku nie boi się takiego wyzwania.

Przydatne informacje

Cennik:
bilet normalny - 8 zł
bilet ulgowy - 6 zł
przewodnik - 50 zł
przewodnik w języku niemieckim - 100 zł
bilet rodzinny - 18 zł (2+1)
bilet rodzinny - 22 zł (2+2)
wypożyczenie stroju - 4 zł
dziedziniec i piwnice - 3 zł
wyłączne zwiedzanie zbrojowni - 4 zł
lekcja muzealna do 10 osób - 60 zł + 20 zł ryczałt, powyżej 10 osób 6 zł od osoby + 20 zł ryczałt.

Godziny otwarcia:
Muzeum zaprasza codziennie oprócz poniedziałków:
od 1 września do 19 maja  od 9.00 do 16.00
ostatni zwiedzający wchodzą na teren Muzeum o godz. 15.15
od 20 maja do 31 sierpnia od 9.00 do 17.00
ostatni zwiedzający wchodzą na teren Muzeum o godz. 16.15