Kościół w Lubominie  (Zabytki)

Szymanowskiego 2 Lubomino

Kościół w Lubominie
telefon

616... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Lubomino (niem. Arnsdorf) to duża wieś położona na Warmii, niedaleko Ornety (powiat lidzbarski).

Jeśli podróżujesz z kierunku Olsztyna w stronę Trójmiasta drogą przez Olsztynek, zmień trasę na... dłuższą. Dzięki temu będziesz miał okazję zwiedzić Lubomino. Nie oczekuj jednak, że zobaczysz tam zamek czy pałac, albo nie daj Boże, wielkie centrum rekreacyjne z basenami. W Lubominie znajdziesz skromniejsze atrakcje, być może mniej zachęcające klasycznego turystę, jednak charakterystyczne dla Warmii - kościół i kapliczki. I jeszcze zabytkowy cmentarz z pięknymi żeliwnymi i kutymi krzyżami. A nikt z nas nie wie, jak długo na takich starych zabytkowych cmentarzach będzie znajdowało się cokolwiek do obejrzenia. Nagrobki wykonane z wapienia wypłukuje deszcz, te z piaskowca złuszczają się, złomiarze kradną krzyże żeliwne, te kute szybko ulegają erozji. Czas jest nieubłagany, tak samo jak nieubłagani są wandale. Stare mazurskie i warmińskie cmentarze to często miejsca piękne i smutne, zapomniane przez ludzi. A potomkowie ludzi pochowanych na takich cmentarzach rozpierzchli się po całym...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."