Zobacz także

Majowe warsztaty fotograficzne na Mazurach

A A

warsztaty fotograficzne na mazurach,  warsztaty fotograficzne mazury

Mazury to region, który jest wymarzony dla fotografów! Jeziora, lasy, łąki, polany, zachody słońca, słowem, niezliczona ilość miejsc, w których da się zrobić wspaniałe zdjęcia.

Tokina oraz fotowarsztaty.com, zapraszają w weekend 19-21 maja na plener fotograficzny na Mazurach. Zajęcia będą się odbywać w przepięknej Puszczy Piskiej, nad brzegiem Jeziora Bełdany. Na czas zajęć będzie można bezpłatnie wypożyczyć obiektywy marki Tokina.

Plenery zaplanowano w niezwykle malowniczych miejscach, bo za takie bez wątpienia uznamy monaster w Wojnowie. Wieś założyli staroobrzędowcy, a klasztor przetrwał kolejne zawieruchy wojenne i stanowi dzisiaj bardzo interesujący zabytek kultury religijnej i obyczajowej. W planach także plener połączony ze spływem łodziami z przewoźnikiem po rzece Krutyni – atrakcję znaną i cenioną już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Spływ odbywa się na górnym odcinku rzeki Krutyni, czyli na jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych jej fragmentów.

Program warsztatów obejmuje między innymi:
• uczestnictwo w zajęciach,
• dwa noclegi,
• wyżywienie,
• spływ łodziami „pychówkami” z przewodnikiem po rzece Krutyni,
• rejs statkiem po jeziorze Bełdany,
• dodatkowe atrakcje dla zainteresowanych (sauna).

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie fotowarsztaty.com. Rezerwacje oraz wszelkie pytania można zgłaszać pod adresem info@fotowarsztaty.com.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."