Zobacz także

Majówka na Mazurach: 4 pomysły na wyjazd

A A

pomysły na majówkę,  mazury pomysły na majówkę,  gdzie na majówkę na mazury

Zobacz również

Przed nami perspektywa bardzo długiego weekendu majowego… Nie zastanawiaj się dłużej nad wyborem urlopowego kierunku – przyjedź na Mazury. Region kusi wieloma atrakcjami, dzięki czemu ciekawie spędzisz czas, nawet jeśli nie jesteś zapalonym żeglarzem.

Co robić podczas majówki w Krainie Tysiąca Jezior? Mamy dla ciebie kilka interesujących propozycji – wybierz coś dla siebie albo wypróbuj wszystkie. W końcu weekend majowy 2018 będzie trwać prawie dziesięć dni.

Rejs statkiem po trawie


Majówka na Mazurach będzie świetną okazją, by poznać jeden z najważniejszych zabytków techniki w Polsce. Mamy na myśli wybudowany w XIX wieku Kanał Elbląski, który słynie z systemu unikalnych pochylni i śluz umożliwiających pokonanie różnicy poziomów pomiędzy jeziorami. Rejs statkiem po kanale należy do turystycznych przebojów. Szlak rozpoczyna się w Ostródzie (albo w Elblągu), biegnie przez śluzy Zieloną i Miłomłyn, kilka jezior oraz system pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny). Tu właśnie następuje najciekawszy moment podczas całej wyprawy, ponieważ na odcinku dziesięciu kilometrów statek dosłownie „płynie” po trawie. Dzięki temu pokonuje stumetrową różnicę poziomów. Udział w takim rejsie jest niezapomnianą przygodą.

Sprawdź oferty noclegów, wejdź i zobacz:
Noclegi w Elblągu
Noclegi w Ostródzie

Spływ kajakowy Łyną


Najsłynniejszą mazurską rzeką jest bez wątpienia Krutynia. Jeśli jednak znasz już ten szlak, polecamy inną trasę. Podczas nadchodzącej majówki wybierz się na spływ kajakowy Łyną. Jej wody są spokojne, więc pokonanie trasy nie powinno stanowić problemu nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kajakami. Łyna ma swoje źródła niedaleko Nidzicy, przepływa przez Pojezierze Olsztyńskie, Nizinę Sępopolską, mijając takie miasta jak Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Jeśli zdecydujesz się na pokonanie szlaku, możesz liczyć na naprawdę ciekawe widoki – rozległe podmokłe łąki, malownicze lasy i wzgórza oraz zabytkowe miasta. Pokonując górny bieg rzeki trzeba przygotować się na większe emocje związane z pojawieniem się dwóch przełomów. Spływ można rozpocząć w Brzeźnie Łyńskim, a zakończyć we wsi Stopki – zaledwie cztery kilometry od granicy z obwodem kaliningradzkim.

Wysoczyzna Elbląska na rowerze


Ta część regionu jest stworzona na rowerową majówkę. Znajdziesz tu malownicze widoki oraz zróżnicowane trasy, których łączna długość liczy ponad dwieście siedemdziesiąt kilometrów. Do wyboru masz szlaki międzynarodowe oraz transgraniczne, więc Wysoczyzna Elbląska może być jednym z przystanków na trasie twojej wyprawy. Ale jeżeli zdecydujesz się objechać tylko tę część regionu, również nie poczujesz niedosytu. Do wyboru jest naprawdę dużo opcji – rowerem pojeździsz na przykład po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Tu poczujesz się prawie jak… w górach. Wszystko przez spore różnice wysokości pomiędzy wzgórzami rozdzielonymi malowniczymi wąwozami, wyżłobionymi przez wartkie potoki. Napotkasz tu również mokradła i nieduże jeziora, jak na przykład Stare i Martwe – widoki zatem są niesamowite. Biegnące przez teren Wysoczyzny Elbląskiej szlaki rowerowe są dobrze oznaczone i mogą stanowić wyzwanie dla każdego rowerzysty.

Iława i Wielka Żuława


Mikołajki albo Giżycko? To wszystko już było. Podczas majówki postaw na mniej oczywiste miejsca. Proponujemy okolice uroczej Iławy – i chociaż samo miasto jest znane, to jeszcze może zachwycić turystów. Zwiedzanie warto rozpocząć w starej części Iławy, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki, jak gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, ratusz z początku XX wieku oraz rokokowe rzeźby ustawione przy ulicy Niepodległości. Miasto rozlokowało się nad Jeziorakiem, który jest prawdziwym centrum sportów wodnych i rajem dla windsurferów. Na jeziorze znajduje się Wielka Żuława, największa w Europie śródlądowa wyspa. Aby się na nią dostać, wystarczy wsiąść na prom, który kursuje z przystani. Na miejscu zobaczysz relikty staropruskiego grodu, tutaj też kręcono film „Gniazdo” opowiadający o początkach państwa polskiego.

Wybierasz się do Iławy? Sprawdź więc oferty noclegów w mieście, wejdź: Noclegi w Iławie

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Monika - Kraków 2019-02-24 17:29 (użytkownik niezalogowany)

Mazury na majówke to jest super rozwiązanie. My bylismy z meżem w hotelu na Zamku w Rynie, bardzo nam sie podobał ten klimat i jedzenie było przepyszne :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."