Zobacz także

Majówka za połowę ceny w Olsztynie

A A

weekend za pół ceny,  atrakcje turystyczne olsztyn,  co robić w olsztynie,  co można robić w olsztynie,  atrakcje turystyczne olsztyn

Akcje promocyjne oferujące wypoczynek z dużymi rabatami, cieszą się ogromną popularnością. Już niedługo weekend za pół ceny będzie można spędzić także w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.

Weekendowe akcje rabatowe, podczas których turyści i mieszkańcy korzystają z obniżek na atrakcje, posiłki w restauracjach i noclegi, organizuje wiele polskich miast. Do tego grona dołącza także Olsztyn, proponując planując akcję rabatową na długi weekend majowy.

Pomysłodawcą „Olsztyna za pół ceny” jest Lokalna Organizacja Turystyczna Olsztyn, która w ten sposób chce promować miasto i jego atrakcje. A tych jest naprawdę wiele: szlaki piesze i rowerowe, którymi można zwiedzać zarówno najciekawsze miejsca w Olsztynie, jak też w jego okolicach, zabytki o ogromnej wartości historycznej (np. zamek czy katedra) oraz spływy i rejsy po okolicznych rzekach i jeziorach.

To wszystko będzie w zasięgu ręki osób planujących pobyt w Olsztynie w dniach 30 kwietnia - 4 maja. Oprócz tego, na turystów, którzy przyjadą do stolicy Warmii i Mazur, będą czekały sięgające 50% rabaty w olsztyńskich instytucjach kultury, obiektach noclegowych, ośrodkach rekreacji a nawet salonach kosmetycznych i fryzjerskich. W ramach akcji goście zwiedzą lotnisko, wezmą udział w maratonie zumby i festiwalu żeglarskiego oraz wielu innych dodatkowych atrakcjach.

By turystom łatwiej było zorientować się w ofercie za pół ceny, organizatorzy akcji przygotują mapki z wyszczególnionymi miejscami, biorącymi udział w niej udział. Ich dokładną i aktualną listę można będzie poznać na stronie internetowej LOT Olsztyn (www.lot.olsztyn.pl).

avatar

akceptuję regulamin

Barti 2014-04-08 15:13

O ile tylko pogoda podczas majówki dopisze, to mam w planach zwiedzanie okolic Olsztyna na rowerze. Więc wieczorem będę tak zmęczony, że pewnie nie będę miał siły na żadne koncerty czy wyjścia do klubów

Czarnamamba 2014-04-08 11:43

Przydałyby się może w tym czasie jakieś koncerty itp. Wiadomo, że weekend majowy w tym roku jest krótki, ale w dzień można zwiedzać, za to wieczorem pójść posłuchać dobrej muzyki. Czy w ramach tego weekendu będzie coś podobnego zorganizowane?

Beatka 2014-04-04 15:44

Poluję na takie akcje :) A w Olsztynie jeszcze nigdy nie byłam, więc jestem jak najbardziej zaciekawiona pomysłem, wykonaniem i oczywiście miastem :D

Iza - Kraków 2014-04-03 10:16

Widzę, że Mazury zaczynają promować się także poza szczytem sezonu w lecie. Tak trzymać, bo wielu ludzi przyjechaloby tu na przykład wiosną, ale boją się, że nie znajdą ciekawej oferty wypoczynkowej

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."