Zobacz także

Mazurska Pętla Rowerowa - na dwóch kółkach wokół Wielkich Jezior Mazurskich

A A

szlaki rowerowe na mazurach,  ścieżki rowerowe mazury,  mazurska pętla rowerowa,  turystyka rowerowa mazury

Na uruchomienie Mazurskiej Pętli Rowerowej czeka wielu amatorów aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. Ten moment jest coraz bliżej!

Coraz bliżej do wykonania dużego projektu jakim jest Mazurska Pętla Rowerowa. Jest to wspólne przedsięwzięcie stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, skupiającego dwanaście mazurskich gmin oraz powiaty giżycki i piski. Mówi się o tym już od kilku lat, jednak jesienią 2018 roku ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawców prac budowlanych. Mazurska Pętla Rowerowa jest coraz bliżej!

To nie jedyna inwestycja w infrastrukturą turystyczną na Mazurach! Zobacz, jakie są plany: Inwestycje na wodnych szlakach Wielkich Jezior Mazurskich

Mazurska Pętla Rowerowa


Będzie to jedna z najciekawszych i najbardziej malowniczych tras rowerowych w regionie. Poprowadzi wokół Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – to ponad 300 kilometrów ścieżek rowerowych z całą infrastrukturą. W ramach programu powstaną między innymi:

• nowe ścieżki rowerowe,
• miejsca obsługi rowerzystów,
• punkty widokowe z infrastrukturą,
• tablice informacyjne.

W miejscach gdzie będzie to możliwe, do Mazurskiej Pętli Rowerowej zostaną włączone już istniejące ścieżki. Na trasach pojawią się informacje o miejscach, które warto odwiedzić – w końcu w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich ich nie brakuje. Aby ułatwić ich odnalezienie wystarczy dobrze je oznaczyć.

Prace zostaną podzielone na trzy etapy, podczas których zostaną wykonane odcinki liczące około 100 kilometrów:

Etap 1. Zostanie wybudowany 120-kilometrowy odcinek przebiegający przez następujące miejscowości: Sterławki Małe DobaRadzieje → Przystań/Mamerki Węgorzewo Ogonki Pozezdrze → Perkunowo → Giżycko Wilkasy Bogaczewo → Kanał Kula → Rydzewo → Marcinowa Wola.

Etap 2. Trasa będzie poprowadzona przez kolejne znane mazurskie letniska, jak Wiartel czy Ruciane-Nida. Jej dokładny przebieg wygląda następująco: Cierzpięty Okartowo Karwik Pisz Wiartel → Karwica → Krzyże → Ruciane-Nida Iznota. Ten odcinek będzie liczył 90 kilometrów.

Etap 3. Podczas ostatniego etapu powstanie drugi 90-kilometrowy odcinek, biegnący przez miejscowości: Mikołajki → Stare Sady → Jora Wielka → Notyst → Ryn / Pętla Mrągowska: Jora Wielka → Użranki → Kosewo → Mrągowo → Młynowo → Ryn → Orło.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szlaku rowerowym prowadzącym wokół Mrągowa, wejdź i zobacz: Szlak rowerowy „Duża pętla mrągowska”

fot. Darcy Lawrey / Pexels.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."