Zobacz także

Mazurski Park Krajobrazowy

A A

kraina wielkich jezior mazurskich,  kraina wielkich jezior,  park krajobrazowy ,  pomniki przyrody,  rezerwaty przyrody w polsce,  rezerwaty przyrody

Mazurski Park Krajobrazowy należy do największych i najcenniejszych skupisk niezwykłej przyrody i chronionych gatunków zwierząt w całej Polsce. Położony na terenie Krainy Wielkich Jezior Park to jedna z największych atrakcji turystycznych na Mazurach.

Park Krajobrazowy


Historia Mazurskiego Parku Krajobrazowego sięga 1977 roku. Park powstał aby objąć ochroną cenne pod względem przyrodniczym, kulturowym oraz historycznym obszary Mazur. Mazurski Park Krajobrazowy usytuowany jest na terenie gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz oraz Pisz województwa warmińsko - mazurskiego. W obrzeżach Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy a także część malowniczej Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią.

Dowiedz się więcej na temat spływu kajakowego Krutynią: Spływy kajakowe na Mazurach

 

Jeziora mazurskie


Mazurski Park Krajobrazowy położony jest w znacznej części na terenie Krainy Wielkich Jezior. Zachodnia część kompleksu obejmuje Pojezierze Mrągowskie z kolei południowa należy do Równiny Mazurskiej. Cechą charakterystyczną Parku to występujące liczne jeziora mazurskie. Wymienione wcześniej jezioro Śniardwy znajdujące się na terenie kompleksu to największy zbiornik w całej Polsce. Na ternie Mazurskiego Parku Krajobrazowego występują także inne malownicze akweny takie jak: jezioro Bełdany, Mokre, Łuknajno, Mikołajskie i wiele innych. Jezioro mazurskie oraz rzeka Krutynia to nie jedyne akwenu na terenie Parku. Powierzchnia rezerwatu to miejsce występowania także licznych strumieni o bardzo czystej wodzie.

 

Flora i fauna


Ukształtowanie terenu oraz bardzo urozmaicona sieć wodna Parku sprzyja różnorodności florystycznej. Walory przyrodnicze jakie posiada Mazurski Park Krajobrazowy to przede wszystkim bogactwo ciekawych i rzadko spotykanych gatunków chronionych roślin. Co więcej na terenie rezerwatu spotkać można liczne zbiorowiska roślinności torfowiskowej oraz wodnej. Park Krajobrazowy na Mazurach to również ogromny kompleks leśny z rzadkimi i starymi drzewami, które w dużej części są cennymi pomnikami przyrody. Stare drzewa są nieodłącznym elementem krajobrazu mazurskiego. Najbardziej znane pomniki przyrody to: Zakochana Para, Dąb Krutyński, Mazurski Dąb Bartny, Królewska Sosna, Bracia Syjamscy czy Dąb Oliwii. Roślinność Parku jest bardzo bogata i różnorodna a to samo tyczy się świata zwierząt. Mazurski Park Krajobrazowy posiada najbogatszą faunę w Polsce. Rezerwat jest siedliskiem życia niezliczonych gatunków ssaków a także rzadkich gatunków ptaków, które w większości są pod ścisłą ochronną Parku.

Szlaki turystyczne na Mazurach to także miejsca, gdzie można napotkać bogatą roślinność oraz rzadkie gatunki zwierząt. Przeczytaj: Szlak kopernikowski

 

Rezerwaty przyrody


Rezerwaty przyrody w Polsce powstają po to aby ograniczyć do minimum oddziaływanie człowieka na przyrodę oraz po to by zachować jej najcenniejsze elementy. Mazurski Park Krajobrazowy na terenie swojego kompleksu posiada 11 rezerwatów przyrody. Jednym z największych i najciekawszych rezerwatów krajobrazowych jest Krutynia. Utworzony rezerwat chroni jezioro Krutyńskie a także górny odcinek rzeki Krutyni. Wśród innych utworzonych miejsc ochrony przyrody w Mazurskim Parku Krajobrazowym to także: Zakręt, Królewska Sosna, Strzałowo, Pierwos, Czaplisko - Ławny Lasek, Jezioro Warnołty, Jezioro Lisiny oraz Krutynia-zwany: Krutynia. Dolna.

Zobacz inne: Ciekawe miejsca na Mazurach

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Uczeń - Hiszpania 2015-03-26 14:33 (użytkownik niezalogowany)

Bardzo przydatny materiał dzięki :).

avatar

Sylwia - Pisz 2013-03-18 13:34 (użytkownik niezalogowany)

Ładnie

avatar

Sebek 2012-03-22 13:50 (użytkownik niezalogowany)

Fajne miejsce aby poznać trochę historii regionu a przede wszystkim spędzić trochę czasu w przepięknych terenach o rzadkiej roślinności. Doskonałe miejsce na wypad całą rodziną albo przyjaciółmi. A dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu proponuję zabrać ze sobą rower i pośmigać specjalnie wydzielonymi do tego ścieżkami rowerowymi :)

avatar

Krystian 2012-03-20 15:22 (użytkownik niezalogowany)

W Mazurskim Parku Krajobrazowym znajduje się jeden z najpiękniejszych szklaków kajakowych w Polsce - szlak rzeki Krutyni. Najlepsze spływy odbywają się oczywiście latem, gdy są do tego odpowiednie warunki. Trzeba także pamiętać o udziale uprawionego przewodnika dzięki czemu będziemy mieć zapewnione bezpieczeństwo.

avatar

Monika 2012-03-05 15:19 (użytkownik niezalogowany)

Byłam kiedyś w Mazurskim Parku Krajobrazowym i potwierdzam, że jest tam bardzo pięknie. To idealne miejsce na wybranie się np. całą rodziną na wycieczkę. Szczególnie gdy pogoda dopisuje i jest słonecznie walory przyrodnicze parku są nie do opisania.

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."