Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy należy do największych i najcenniejszych skupisk niezwykłej przyrody i chronionych gatunków zwierząt w całej Polsce. Położony na terenie Krainy Wielkich Jezior Park to jedna z największych atrakcji turystycznych na Mazurach.

Park Krajobrazowy


Historia Mazurskiego Parku Krajobrazowego sięga 1977 roku. Park powstał aby objąć ochroną cenne pod względem przyrodniczym, kulturowym oraz historycznym obszary Mazur. Mazurski Park Krajobrazowy usytuowany jest na terenie gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz oraz Pisz województwa warmińsko - mazurskiego. W obrzeżach Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy a także część malowniczej Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią.

Dowiedz się więcej na temat spływu kajakowego Krutynią: Spływy kajakowe na Mazurach

 

Jeziora mazurskie


Mazurski Park Krajobrazowy położony jest w znacznej części na terenie Krainy Wielkich Jezior. Zachodnia część kompleksu obejmuje Pojezierze Mrągowskie z kolei południowa należy do Równiny Mazurskiej. Cechą charakterystyczną Parku to występujące liczne jeziora mazurskie. Wymienione wcześniej jezioro Śniardwy znajdujące się na terenie kompleksu to największy zbiornik w całej Polsce. Na ternie Mazurskiego Parku Krajobrazowego występują także inne malownicze akweny takie jak: jezioro Bełdany, Mokre, Łuknajno, Mikołajskie i wiele innych. Jezioro mazurskie oraz rzeka Krutynia to nie jedyne akwenu na terenie Parku. Powierzchnia rezerwatu to miejsce występowania także licznych strumieni o bardzo czystej wodzie.

 

Flora i fauna


Ukształtowanie terenu oraz bardzo urozmaicona sieć wodna Parku sprzyja różnorodności florystycznej. Walory przyrodnicze jakie posiada Mazurski Park Krajobrazowy to przede wszystkim bogactwo ciekawych i rzadko spotykanych gatunków chronionych roślin. Co więcej na terenie rezerwatu spotkać można liczne zbiorowiska roślinności torfowiskowej oraz wodnej. Park Krajobrazowy na Mazurach to również ogromny kompleks leśny z rzadkimi i starymi drzewami, które w dużej części są cennymi pomnikami przyrody. Stare drzewa są nieodłącznym elementem krajobrazu mazurskiego. Najbardziej znane pomniki przyrody to: Zakochana Para, Dąb Krutyński, Mazurski Dąb Bartny, Królewska Sosna, Bracia Syjamscy czy Dąb Oliwii. Roślinność Parku jest bardzo bogata i różnorodna a to samo tyczy się świata zwierząt. Mazurski Park Krajobrazowy posiada najbogatszą faunę w Polsce. Rezerwat jest siedliskiem życia niezliczonych gatunków ssaków a także rzadkich gatunków ptaków, które w większości są pod ścisłą ochronną Parku.

Szlaki turystyczne na Mazurach to także miejsca, gdzie można napotkać bogatą roślinność oraz rzadkie gatunki zwierząt. Przeczytaj: Szlak kopernikowski

 

Rezerwaty przyrody


Rezerwaty przyrody w Polsce powstają po to aby ograniczyć do minimum oddziaływanie człowieka na przyrodę oraz po to by zachować jej najcenniejsze elementy. Mazurski Park Krajobrazowy na terenie swojego kompleksu posiada 11 rezerwatów przyrody. Jednym z największych i najciekawszych rezerwatów krajobrazowych jest Krutynia. Utworzony rezerwat chroni jezioro Krutyńskie a także górny odcinek rzeki Krutyni. Wśród innych utworzonych miejsc ochrony przyrody w Mazurskim Parku Krajobrazowym to także: Zakręt, Królewska Sosna, Strzałowo, Pierwos, Czaplisko - Ławny Lasek, Jezioro Warnołty, Jezioro Lisiny oraz Krutynia-zwany: Krutynia. Dolna.

Zobacz inne: Ciekawe miejsca na Mazurach

Następny artykuł Światowe Zimowe Igrzyska...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!