Zobacz także

Mazurskie akweny. Co wiesz o jeziorze Czos?

A A

atrakcje mrągowo,  mrągowo jezioro czos,  co zwiedzać w mrągowie

Zobacz również

Jezioro Czos
Nadbrzeżna 1

Czos to jedno z lepiej znanych mazurskich jezior. Przecież leży na terenie słynnego Mrągowa, a nad jego brzegami ulokowany został amfiteatr, w którym każdego lata gromadzą się amatorzy rozrywki – polskich kabaretów oraz muzyki country.

Serce Mrągowa


Każdy, kto przyjedzie do Mrągowa, musi wybrać się nad jezioro Czos, właśnie tam bije turystyczne serce miasta. To nad akwenem odbywają się największe imprezy, które przyciągają na Mazury rzesze urlopowiczów, działa ekomarina a także plaże miejskie. Wokół jeziora skupiają się hotele, kwatery z pokojami do wynajęcia czy kempingi. Biegnie tędy też promenada, będąca ciekawą trasą spacerową – korzystają z niej również rowerzyści chcący okrążyć akwen.

W sezonie letnim jezioro Czos naprawdę żyje – organizowane tam regaty przyciągają sportowców z  całego kraju. Poza tym wybierają je adepci sportów wodnych, którzy korzystają tu z kursów żeglarskich i windsurfingowych.

Chcesz spędzić urlop w Mrągowie? Na początek poznaj bazę noclegową miasta, wejdź: Noclegi w Mrągowie

Amfiteatr nad jeziorem Czos


Amfiteatr to na pewno jeden z bardziej charakterystycznych budynków w mieście. Usytuowanej tuż przy brzegu jeziora konstrukcji nie sposób przegapić, tym bardziej, że wszyscy kojarzymy ją dzięki telewizyjnym transmisjom Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Każdego lata nad brzegiem akwenu zbiera się kilkutysięczna publiczność, która z zapartym tchem na występy najlepszych polskich kabareciarzy. Ale Mrągowo gości również inne znane całemu krajowi festiwale, jak Festiwal Kultury Kresowej i Piknik Country. W dużej mierze dzięki nim miasto zaistniało w świadomości turystów, którzy teraz tłumnie je odwiedzają.

Chociaż amfiteatr jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, to na pewno nie uznamy go za zabytek. Powstał dopiero w latach 80. XX wieku, a całkiem niedawno, bo w 2012 roku, został unowocześniony.

Tu bije Źródełko Miłości


Niedaleko jeziora Czos znajduje się Źródełko Miłości – powinni je odwiedzić zakochani, którzy chcą się upewnić, że ich uczucie przetrwa aż po grób. Do celu prowadzi ścieżka widokowo-edukacyjna z ustawionymi wzdłuż niej tablicami informacyjnymi i ławeczkami.

O Źródełku Miłości w Mrągowie wiele się mówi, kiedyś przypisywano mu nawet magiczne właściwości. Mieszkańcy – a właściwie mieszkanki – miasta twierdzili, że gdy w Niedzielę Wielkanocną dziewczyna obmyła twarz w wodzie ze źródełka, przez cały rok cieszyła się dobrym zdrowiem, a oprócz tego zachwycała urodą.

Szlak kajakowy rzeki Dajny


Przez wody jeziora Czos przebiega również szlak kajakowy rzeki Dajny, przez niektórych uważany za poważną konkurencję dla Krutyni. Jest on mniej popularny, a co za tym idzie, również o wiele bardziej luźny. Turyści, których kusi perspektywa spokojnej wyprawy, muszą się jednak przygotować na trudności, takie jak przenoski.

Szlak rozpoczyna się w Pieckach i kończy w Świętej Lipce. Po drodze jest oczywiście Mrągowo i aż dziewięć jezior: Wągiel, Wierzbowskie, Czos, Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie, Śpigiel oraz Dejnowa.

Dowiedz się więcej o trasie, zobacz: Kajakowy szlak Dajną konkurencją dla Krutyni?

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."