Zobacz także

Mazurskie akweny. Poznaj jezioro Dargin

A A

Zobacz również

Pałac w Sztynorcie
Sztynort -
Żeglarzom, którzy pływają po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nie trzeba przedstawiać tego akwenu. Dargin leży bowiem na szlaku łączącym Mamry z Kisajnem i dalej z Niegocinem, co czyni  z niego popularną trasę żeglugową. Co warto wiedzieć o tym jeziorze?
Dargin nie jest największym mazurskim akwenem, ale dzięki swemu położeniu stanowi ważny szlak dla osób, które chcą przepłynąć z Węgorzewa do Giżycka. Akwen wchodzi w skład kompleksu Mamr, tworzonego także przez Mamry Północne, Kirsajty, Kisajno, Święcajty i Dobskie. Dargin od południa łączy się z Kisajnem, od zachodu poprzez jezioro Łabap z Dobskim, a do północy z jeziorem Kirsajty.

Jezioro Dargin – dla żeglarzy


Dargin jest bardzo zdradliwym jeziorem, momentami nawet niebezpiecznym, szczególnie przy mocniejszych wiatrach wiejących z północy. Do tego żeglarze muszą uważać na znajdujące się pod wodą rafy oraz kamienie, broniące dostępu do brzegów akwenu. Nie da się go jednak ominąć, gdyż właśnie tędy biegnie szlak żeglugowy łączący Węgorzewo z Giżyckiem, przepływa się przez nie w drodze do Sztynortu lub na jezioro Dobskie.

Warto również wiedzieć, że Dargin łączy się z niewielkim Jeziorem Sztynorckim – można się na nie przedostać korzystając z kanału, którego wejście znajduje się na północnym brzegu. W ten sposób żeglarze łatwo docierają do Sztynortu, gdzie czeka na nich spory port jachtowy. Przystanie na nocleg dostępne są również w miejscowości Nowy Harsz.

Czym jeszcze wyróżnia się jezioro Dargin? Pewnego rodzaju ciekawostkę stanowią dwie wyspy zlokalizowane w jego południowej części. Poganckie Kępy owiane są złą sławą, krąży o nich kilka legend – według jednej wersji wyspy służyły Prusom jako miejsce krwawych obrzędów, według innej swoje sabaty odbywały tam czarownice, a później kilka z nich spalono tam na stosie.

Otoczenie jeziora Dargin


Płynąc przez jezioro Dargin warto zrobić przerwę, by zawinąć do Sztynortu, popularnego mazurskiego letniska. Do 1945 r. miejscowość była główną siedzibą rodową Lehndorffów i właśnie tam znajdował się rodzinny pałac.

Ten, który obecnie można oglądać, nie był pierwszym wybudowanym w tej miejscowości. Wzniesiono go w drugiej połowie XVII w. w miejscu wcześniejszej, zniszczonej rezydencji. Poza pałacem w posiadłości znalazło się miejsce na obszerny park z klasycystycznym pawilonem, neogotycką kaplicą, renesansowymi rzeźbami i zegarem słonecznym. Przekopano też kanał, którym można było przepłynąć łodzią na jezioro Kirsajty i dalej na wyspę Upałty. XIX wiek przyniósł zmiany w sztynorskiej posiadłości, zburzono bowiem zabudowania gospodarcze i zbudowano spichlerz, rozbudowano sam pałac, w parku wzniesiono herbaciarnię. Wybudowano także mauzoleum rodowe na cyplu pomiędzy jeziorem Sztynort i Łabap, które nie dotrwało do dzisiejszych czasów.

fot. AdobeStock
avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."