Zobacz także

Mazurskie miasta, które oczarowały filmowców

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  mazury ciekawe miejsca

Zobacz również

Mazurskie plenery od zawsze inspirują artystów. Nic więc dziwnego, że region jest wybierany przez filmowców, którzy chętnie kręcą tu plenery. Jesteście ciekawi, jakie miejsca z naszego regionu można było zobaczyć w kinie?

Giżycko


W tym mieście powstał jeden ze słynnych filmów Romana Polańskiego „Nóż w wodzie” (1961 r.). Był to reżyserski debiut, który przyniósł autorowi nie tylko uznanie, ale również nominację do Oscara! Akcja filmu dzieje się na jachcie pływającym po mazurskich akwenach – sceny kręcono głównie na jeziorze Kisajno oraz Śniardwy. Widzowie mogą obserwować dramat, jaki rozgrywa się między trzema osobami: Andrzejem (Leon Niemczyk), Krystyną – jego żoną oraz towarzyszącym im przypadkowym młodym człowiekiem. Warto wspomnieć, że „Nóż w wodzie” do dzisiaj budzi duże emocje i można go obejrzeć nie tylko ze względu na mazurskie krajobrazy.

Giżycko jeszcze nie raz pojawiało się na ekranie – ostatnio w serialu TVP zatytułowanym „Przystań”. Jest to historia młodych ludzi, którzy chcą zostać ratownikami WOPR i pracować na Mazurach.

Chcecie poszukać miejsc z filmu lub serialu? Zapraszamy do Giżycka! Sprawdźcie noclegi w mieście: Noclegi w Giżycku

Olsztynek


Jaki film powstawał właśnie w tym miasteczku? Myślimy oczywiście i „Kołysance” Juliusza Machulskiego. Jest to historia rodziny Makarewiczów – wampirów, które pewnego dnia zjawiają się w mazurskiej miejscowości. Wraz z ich przybyciem w okolicy zaczynają się dziać niewyjaśnione rzeczy… W komedii „zagrały” nie tylko mazurskie krajobrazy. Reżyser wiele scen nakręcił w skansenie w Olsztynku. Osoby, które zwiedzały muzeum, na pewno będą w stanie rozpoznać te miejsca.

Ostróda i okolice


Serialowa adaptacja powieści Małgorzaty Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem” przez kilka lat cieszyła się dużą popularnością wśród widzów telewizji. Wspaniale przedstawione mazurskie krajobrazy były jednym z mocnych punktów serialu. Mając trochę czasu warto wybrać się na poszukiwanie miejsc, które odwiedziła ekipa.

Orneta


Miasteczko położone jest w warmińskiej części województwa. Turystów zachwyca zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami. Nic więc dziwnego, że przyciąga też filmowców – i to tych z pierwszej ligi! W Ornecie sceny do „Róży” nagrywał Wojtek Smarzowski, który pracował także w innych miastach regionu, między innymi w Olsztynie, Szczytnie i Pęglitach. Film przedstawia losy Mazurów w latach 40. XX wieku oraz poruszającą historię trudnej miłości… W rolach głównych wystąpili Agata Kulesza, Kinga Preis oraz Marcin Dorociński.

W okolicach Ornety powstał też inny ważny film, czyli „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krazue. Opowieść o cygańskiej poetce jest doskonale wkomponowana w warmińsko-mazurski krajobraz. Osoby, które tworzyły scenografię do filmu, były zachwycone tym, że wiele miejsc w regionie wydaje się niezmienione, co daje wrażenie podróży do czasów, gdy nie tylko po mazurskich drogach wędrowały cygańskie tabory.

Szymbark


Nasz region inspiruje nie tylko rodzimych twórców. W okolicach Iławy – a dokładnie w Szymbarku – gościła zagraniczna ekipa filmowa, której przewodził Volker Schlöndorff. Niemiecki reżyser zrealizował tam część scen „Króla Olch”, między innymi zdobycie twierdzy przez wojska radzieckie. W roli tytułowej wystąpił John Malkovich.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Maria - Olsztynek 2016-10-12 18:33 (użytkownik niezalogowany)

"Król Olch" kręcony był także w okolicach Olsztynka, Gryźlin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."