Zobacz także

Mazurskie safari - tam warto pojechać

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury

Zobacz również

Co ciekawego można robić na Mazurach, jeśli chce się odpocząć od wody? Polecamy mazurskie safari, czyli bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym. Polowanie na świetne ujęcie będzie super zabawą dla każdego turysty.

Wolisko – na tropie żubra


Żubra, majestatycznego króla puszczy, możesz znaleźć w Puszczy Borckiej. W Wolisku prowadzona jest hodowla tych zwierząt, żyje w niej już kilkadziesiąt osobników. Część swobodnie przemierza puszczę – udało im się uciec ponad czterdzieści lat temu podczas remontu ogrodzenia, ale mimo to warto odwiedzić ten ośrodek. Z myślą o turystach przygotowano bowiem zagrodę pokazową oraz pomost widokowy, skąd można przyglądać się codziennemu życiu mazurskich żubrów. Zagrodę można odwiedzać od maja do września w godzinach porannych lub popołudniowych kiedy odbywa się karmienie.

Żywkowo – bociania wieś


Nazywanie Żywkowa „bocianią wsią” nie jest bynajmniej przesadą. Przekonasz się o tym, odwiedzając tę niewielką miejscowość, leżącą w pobliżu granicy z Rosją. Co roku przylatuje tu kilkadziesiąt bocianów białych, które zajmują swoje gniazda i wysiadują jaja. Ptaki wzięły w posiadanie dużą część wsi – bocianie pary zobaczysz na dachach domów, drzewach i wybudowanych dla nich platformach. Niczym specjalnym jest też widok żerujących na łąkach i polach dorosłych bocianów oraz piskląt, które dopiero uczą się latać. Pomiędzy Żywkowem a Toprzynami wytyczono ścieżkę edukacyjną, przy całej trasie ustawiono tablice przybliżające turystom bocianie zwyczaje.

Zobacz, gdzie warto zanocować w okolicy Żywkowa. Wejdź i zobacz: Noclegi w Żywkowie

Kadzidłowo – z wizytą w Parku Dzikich Zwierząt


Jeśli chcesz spotkać w jednym miejscu jak najwięcej gatunków, polecamy wizytę w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. To wyjątkowa szansa, by zobaczyć zwierzęta, które praktycznie nie występują już na wolności. Na terenie Puszczy Piskiej znajdziesz więc rysia, wilka, bizona czy daniela. Część zwierząt jest oswojona z człowiekiem, swobodnie spaceruje po terenie parku, inne mają do dyspozycji wybiegi. Do niektórych można wejść i pomóc w karmieniu. Do Kadzidłowa można przyjeżdżać niezależnie od pory roku, ale zwiedzanie odbywa się tylko w towarzystwie przewodnika.

Szukasz noclegów w Kadzidłowie? Wejdź i zobacz oferty z okolic tej miejscowości

Wyspa Wielki Ostrów – ostoja kormoranów


Jeżeli twoim marzeniem jest spotkanie kormorana, to wyspa Wielki Ostrów na Jeziorze Dobskim jest idealnym do tego miejscem. W końcu nie bez przyczyny nazywana jest również Wyspą Kormoranów. Pamiętaj, że cały akwen jest rezerwatem, zatem do wyspy nie dopłyniesz motorówką. Jako że Wielki Ostrów jest kolonią lęgową kormorana, zakazane jest przybijanie do wyspy. Warto jednak wybrać się w jej okolice, gdyż na pewno uda ci się dostrzec ptaki oraz krajobraz będący ich dziełem. Skojarzenia z klęską żywiołową nasuwają się same.

Popielno – koniki polskie w ośrodku PAN


Mazurskie Popielno to kolejne miejsce, gdzie zobaczysz zwierzęta, jakich nie spotkasz na co dzień. Mamy na myśli koniki polskie, które wywodzą się od dzikich tarpanów. Warunki ich życia w Popielnie są zbliżone do naturalnych – koniki przebywają cały czas na wolności w stadach, nazywanych tabunami. Oprócz tego w rezerwacie prowadzona jest hodowla w stajniach, dzięki czemu łatwiej jest zachować typowe cechy konika polskiego.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. fot. Mariusz Chilmon (Flickr.com CC BY 2.0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."