Zobacz także

Mazurskie skanseny, które trzeba odwiedzić

A A

warmia i mazury ciekawe miejsca,  mazury ciekawe miejsca,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Nasz region może pochwalić się bogatą tradycją. Najlepszym sposobem na poznanie warmińsko-mazurskiej kultury jest wizyta w skansenie. Przygotowaliśmy więc listę miejsc, do których warto się udać.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku


Olsztynecki Park Etnograficzny to miejsce, które po prostu musiało znaleźć się w tym zestawieniu. Muzeum Budownictwa Ludowego powstało w 1909 roku w Królewcu, natomiast do Olsztynka zostało przeniesione, gdy stara lokalizacja w ogrodzie zoologicznym okazała się zbyt ciasna. Teraz muzeum zajmuje prawie sto hektarów, na których znajdują się budynki nie tylko z Warmii i Mazur, ale również Powiśla i Litwy. Można tu zobaczyć piękne zabytki oraz okazałe zbiory sztuki ludowej.

Wizyta w skansenie pozwala poczuć klimat osady – drewniane domy otoczone są bowiem zadbanymi ogrodami, w pomieszczeniach gospodarskich mieszkają zwierzęta, a organizowane regularnie pokazy pozwalają poznać zwyczaje, jakie dawniej panowały na wsiach.

Koszt zwiedzania Parku Etnograficznego to 12 zł dla osób dorosłych i 7 zł dla dzieci i młodzieży.

Chata Mazurska w Sądrach


Sądry to miejscowość, która znajduje się tylko dziesięć kilometrów od Mrągowa. Prywatne muzeum mieści się w zabytkowej chacie, a jego ekspozycja jest niezwykle interesująca – niektóre eksponaty datowane są jeszcze na czasy wczesnego średniowiecza! Na wystawie umieszczono dawne meble, stroje oraz sprzęty gospodarskie i codziennego użytku.

Kolekcja obejmuje piękne gliniane naczynia, radia, maszyny do szycia, wózki dla lalek, kołyski, lampy naftowe, miodziarki, kołowrotki, magle, szatkownice, ubijak do kapusty czy też starą maszynę do lodów…

Ceny biletów wstępu to 10 zł – normalny oraz 7 zł – ulgowy.

Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny w Węgorzewie


Siedzibą muzeum jest budynek nawiązujący swą architekturą do podmiejskiego dworku. Zbiory dokumentują kulturę ludową nie tylko obecnych mieszkańców Warmii i Mazur, ale również ludzi w przeszłości zamieszkujących region. Można tu obejrzeć meble, przedmioty codziennego użytku, odzież oraz dzieła sztuki ludowej. Szczególny zachwyt zwiedzających budzi kolekcja pisanek, wycinanek oraz kwiatów wykonanych z tkanin oraz bibułki.

W sąsiedztwie muzeum, nad brzegiem rzeki Węgorapy, znajduje się Park Etnograficzny. Turyści mają niepowtarzalną okazję, by zobaczyć oryginalne podcieniowe chałupy, dawniej bardzo charakterystyczne dla tego regionu. Obecnie w skansenie znajdują się chałupy, dom mieszkalny z XIX wieku, kuźnia oraz remiza strażacka. Pomieszczenia służą również za pracownie ginących zawodów, gdzie organizowane są pokazy i warsztaty.

Ceny biletów wstępu: 10 zł – normalny, 7 zł – ulgowy.

Muzeum Mazurskie w Owczarni


W dawnym budynku czworaków, należących do majątku ziemskiego, zebrano stare meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze – w ten sposób powstało Muzeum Mazurskie w Owczarni. Osoby, które odwiedzają to miejsce, mają wrażenie podróży w czasie… Oglądają bowiem kompletne wnętrza, co tworzy wrażenie, jakby ich mieszkańcy wyszli tylko na chwilę i mieli zaraz wrócić.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."