Zobacz także

Mazurskie spotkania z operą. Zapraszamy na BELCANTO

A A

wydarzenia mrągowo,  mazurski festiwal operowy belcanto

Zobacz również

Jezioro Czos
Nadbrzeżna 1

W połowie lipca w Mrągowie odbędzie się trzecia edycja Mazurskiego Festiwalu Operowego BELCANTO. Najpiękniejsze dzieła zostaną wystawione w scenerii jeziora Czos, w mrągowskim amfiteatrze.

Wielbiciele opery w lipcu powinni pojawić się w Mrągowie, gdzie już po raz trzeci organizowany jest Mazurski Festiwal Operowy BELCANTO. Impreza powstała z myślą o umożliwieniu szerokiej publiczności obcowania ze światem opery na najwyższym poziomie artystycznym. Dzięki temu, że odbywa się w amfiteatrze położonym nad jeziorem Czos, na widowni może zasiąść duża liczba widzów – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów spędzających wakacje w Mrągowie.

Do udziału są zapraszani znakomici śpiewacy operowi, którym akompaniuje orkiestra symfoniczna Fundacji AVANGART składająca się z młodych, utalentowanych muzyków.

„Księżniczka Czardasza” na Festiwalu BELCANTO


Już 15 lipca odbędzie się plenerowe przedstawienie „Księżniczka Czardasza” Imre Kalmana w reżyserii Michała Lenarcińskiego. Jest to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych i najczęściej wystawianych na światowych scenach operetek w historii. Tym razem zawita do Mrągowa i zostanie zaprezentowana na molo w przepięknej scenerii jeziora Czos.

Wystąpią:
• Sylvia Varescu – Katarzyna Zając-Caban
• Edwin – Dawid Kwieciński
• Boni – Łukasz Ratajczak
• Stasi – Ewa Spanowska
• Feri – Konrad Derlatka
• Chór Bel Canto z Olsztyna
• Orkiestra symfoniczna Fundacji AVANGART pod dyrekcją Marty Kosielskiej.

Uroczysta Gala Finałowa


21 lipca odbędzie się Uroczysta Gala Finałowa III-go Mazurskiego Festiwalu Operowego BELCANTO w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie.

Wydarzenie to wielkie show oparte na muzyce klasycznej i nie tylko. Na specjalne zaproszenie organizatorów wystąpią znakomici soliści ze świata. W trakcie gali rozbrzmiewać będą znane szlagiery opery, operetki, musicalu, filmu, hip hop i muzyki pop w opracowaniu na śpiewaków operowych i orkiestrę symfoniczną. Organizatorzy przygotowali również wiele
niespodzianek muzycznych.

Wystąpią:
• Katarzyna Zając – Caban (Polska),
• Elena Bakanova (Rosja),
• Claudio Rocchi – wybitny tenor, uczeń Luciano Pavarottiego (Włochy),
• Mamuka Lomidze (Gruzja),
• Piotr Wołosz (Polska),
• chór Bel Canto i wiele innych.

Akompaniować będzie orkiestra symfoniczna Fundacji AVANGART pod dyrekcją Raffaele Mascolo (Włochy). Galę poprowadzi Jan Połowianiuk.

Ceny biletów zaczynają się już od 35 zł od osoby. Można je kupić online na ebilet.pl oraz w recepcji Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, a także w salonach Empik.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."