Zobacz także

Mazurskie wczasy pod gruszą. Te miejsca są najlepsze!

A A

gdzie na mazury,  ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury na weekend

Zobacz również

Prawdziwym hitem znowu stają się wczasy pod gruszą. Urlop spędzony w spokojnej, urokliwej okolicy może naładować akumulatory na cały rok. Dlatego zachęcamy, by rzucić wszystko i pojechać na Warmię i Mazury.

Jakie okolice spodobają się turystom, na co dzień żyjącym w betonowych osiedlach? Mamy kilka propozycji miejsc, które powinny odpowiadać osobom spragnionym bliskiego kontaktu z naturą.

Biała Piska


Biała Piska to nieduże miasteczko położone w niezwykle atrakcyjnej okolicy. Właściwie na wyciągnięcie ręki są przepiękne lasy oraz znane mazurskie jeziora ze Śniardwami na czele. Również Biała Piska może zrobić wrażenie, bo chociaż nieduża, gościnnie wita przybyszów. Turyści są zauroczeni zabytkami, wśród których na pewno wyróżnia się barokowy kościółek św. Andrzeja Boboli a także kamieniczki wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez Białą Piską przepływa rzeka Białka, od niedawna stanowiąca miejsce rekreacji – powstało sztuczne jeziorko z fontannami, alejki spacerowe i ławeczki.

Miasteczko może stanowić doskonałą bazę wypadową dla osób, które chciałyby lepiej poznać ziemię piską. A naprawdę jest co oglądać – to przede wszystkim wspaniałe jezioro Śniardwy, klimatyczny Pisz czy położone czterdzieści kilometrów dalej Wojnowo, gdzie znajduje się dawny klasztor starowierców.

Interesują cię oferty noclegowe w okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Białej Piskiej

Jedwabno


Jedwabno to miejscowość sąsiadująca ze Szczytnem, której największym atutem jest właśnie położenie. Nie chodzi tu wcale o bliskość wspomnianego Szczytna czy Olsztyna, chociaż te miasta również warto odwiedzić podczas wakacji. Jedwabno otaczają gęste lasy i głębokie jeziora ze świetnie zagospodarowanym otoczeniem. Czas można spędzać na plażach oraz korzystając z wodnych atrakcji. Szczególnie atrakcyjne jest położone niedaleko Jedwabna jezioro Świętajno – to nie tylko jeden z najczystszych awenów w regionie, ale również doskonale przygotowana baza sportów wodnych.

Inną propozycję stanowią wycieczki dla wielbicieli przyrody. Szlaków wiodących przez tutejsze bory sosnowe jest sporo. Można wybrać się na przykład do oddalonego o dwanaście kilometrów rezerwatu Małga, w którym żyją m.in. cietrzewie, oraz rezerwat przyrody Galwica nad brzegiem jeziora Sasek Mały.

Harsz


Małe miejsce na duże wakacje? Według nas jest to Harsz, miejscowość położona niedaleko Węgorzewa, nad brzegiem jeziora Harsz. Okolica stanowi świetne miejsce dla turystów, którzy ze wsi mogą zrobić swoją bazę wypadową. Dokąd warto więc pojechać?

Przede wszystkim trzeba poświęcić choć jeden dzień na korzystanie z uroków pobliskich jezior. Przecież tak niedaleko leżą rozległe Mamy – akwen popularny jest nie tylko wśród żeglarzy, ale i nurków. A jeśli Mamry, to również Węgorzewo, będące kolejny miastem, pretendującym do tytułu „letniej stolicy Polski”. Kolejny punkt na mapie to Pozezdrze, gdzie można zwiedzić Hochwald, czyli dawną kwaterę Himmlera, polecamy też Sztynort i pałac Lehndorffów.

Naterki


Warmińskie Naterki to kolejne dobre miejsce na wczasy pod gruszą. Wieś leży niedaleko Olsztyna, stolicy województwa, nad malowniczym Jeziorem Naterskim, gdzie można się nie tylko opalać, ale również wędkować. Jednak wieś rozsławiło nie tylko jezioro, ale jedno z największych w kraju pól golfowych – wakacje w Naterkach mogą być dobrą okazją do tego, by bliżej poznać ten szlachetny sport.

Inną miejscową atrakcją jest prywatny skansen maszyn rolniczych. Można tam zobaczyć sprzęty wykorzystywane na wsi kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu. Turyści, którzy odwiedzają to muzeum, mogą zobaczyć wiatrak z 1899 roku (gotowy do pracy), dawne ciągniki, kieraty i inne maszyny, ułatwiające rolnikom codzienną pracę na przestrzeni lat.

Szukasz noclegów w tej miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Naterkach

Stare Jabłonki


Stare Jabłonki to popularne letnisko, ulokowane nad jeziorami Szeląg Wielki i Szeląg Mały, gdzie na wodniaków czeka stanica. Tutaj (na Szelągu Małym) ma swój początek Kanał Elbląski, więc „rejs po trawie” będzie jedną z ciekawszych propozycji wycieczek. Polecamy również wyprawę do rezerwatu Sosny Taborskiej, w którym rosną ponad dwustu pięćdziesięcioletnie drzewa! Przed wiekami uznawane były za doskonały materiały szkutniczy, powstawały z nich między innymi mocne maszty. W otaczających Stare Jabłonki lasach można natrafić na dawne obiekty militarne. Są to bunkry, które stanowiły element fortyfikacji Pozycji Olsztyńskiej.

Wieś zyskała też międzynarodowy rozgłos za pomocą popularnej imprezy, jaką jest międzynarodowy turniej siatkówki plażowej Mazury Open.

Gdzie w Starych Jabłonkach warto szukać noclegu? Wejdź i zobacz: Noclegi w Starych Jabłonkach

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."