Zobacz także

Mazury mniej znane: Banie Mazurskie

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  gdzie na mazury na weekend

Zobacz również

Banie Mazurskie to miejscowość położona niedaleko Puszczy Boreckiej, na skraju Mazur Garbatych. Okolice te są wymarzone dla turystów, którzy szukają odskoczni od życia w dużym mieście i lubią aktywnie spędzać czas.

Zaszyj się w Baniach Mazurskich


Banie Mazurskie to malownicza miejscowość, będąca siedzibą gminy, której historia sięga XVI wieku. Za dawnych czasów zostało niewiele pamiątek – poza renesansowym kościołem św. Antoniego Padewskiego, zachowała się jeszcze greckokatolicka cerkiew (dawna kaplica baptystyczna), oraz kilka zabytkowych domów powstałych na początku XX wieku. Warto wspomnieć, że wizyta w tym miejscu to okazja do spotkania z kulturą ukraińską. Po 1945 roku do wsi przesiedlono ludność tej narodowości, zamieszkującą Bieszczady i Rzeszowszczyznę.

Prawdziwą atrakcją Bani Mazurskich jest lokalizacja. Gmina leży na terenie przepięknych Mazur Garbatych, sąsiaduje z Puszczą Borecką, stanowiąc świetne miejsce dla amatorów aktywnej turystyki.

Banie Mazurskie na aktywny wypoczynek


Przez Banie Mazurskie przepływa Gołdapa, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla kajakarzy. Na odcinku w okolicach miejscowości staje się rzeką przypominającą górski rwący potok. Decydując się na spływ, trzeba przygotować się na pokonanie kilku trudności. Na szlaku z Bani Mazurskich do dawnej wsi Brożajcie znajduje się Kanał Brożajski, który łączy Gołdapę z Węgorapą. Powstał w 1733 roku i stanowił jeden z odcinków, którym spławiano do dawnego Królewca drewno. To niezwykle malownicza część szlaku, biegnie bowiem przez Lasy Skaliskie, stanowi też ostoję bobrów. Sporą przeszkodą dla kajakarzy są natomiast jazy, elektrownia Borżajcie i młyny…

Niewiele osób wybiera Banie Mazurskie jako początek spływu. Częściej stanowi metę dla kajakarzy startujących z Gołdapi.

Banie Mazurskie to dobre miejsce nie tylko dla kajakarzy, ale i rowerzystów. Na dwóch kółkach można pojechać na przykład wzdłuż wspomnianego Kanału Borżajckiego, pokusić się o pokonanie bezdroży Puszczy Boreckiej, czy wybrać się do oddalonej o około 10 kilometrów Rapy, by obejrzeć słynną piramidę. W zasięgu nawet mniej sprawnych rowerzystów będzie Węgorzewo. Miasto oddalone jest od Bani Mazurskich o około 25 kilometrów, więc podróż nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny! Można tam dotrzeć szlakiem Green Velo, który biegnie też w drugą stronę, w kierunku Gołdapi.

Na tropie tajemnic


Jak już wspominaliśmy Banie Mazurskie stanowią doskonałą bazę wypoczynkową. Leżą blisko popularnych miejscowości, takich jak Węgorzewo, ale zapewniają spokój i o wiele więcej ciszy. W okolicy wsi znajduje się kilka ciekawych i tajemniczych miejsc, które naprawdę warto poznać.

Proponujemy wizytę w Rapie, gdzie znajduje się piramida. Podobnie jak te egipskie, budowla pełniła rolę grobowca, a do tego złożone w niej szczątki uległy mumifikacji…

Poznaj dzieje piramidy i dowiedz się, co obecnie dzieje się z zabytkiem, wejdź: Piramida w Rapie

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."