Zobacz także

Mazury mniej znane: Jeziorany

A A

gdzie na mazury,  gdzie na mazury na weekend,  ciekawe miejsca na mazurac

Odkryj z nami kolejne urocze miejsce na mapie Warmii i Mazur. Wybierzmy się w podróż do malowniczego miasteczka, jakim są Jeziorany. Co ciekawego zastaniemy w tej miejscowości?

W Jezioranach…


Jeziorany to nieduże warmińskie miasteczko, leżące w południowej części regionu, na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. Przepływa przez nie rzeka Symsarna, a w pobliżu leży kilka jezior i rezerwatów przyrody. Otoczenie jest naprawdę urokliwe, powinno więc odpowiadać mieszczuchom, szukającym zacisznego zakątka w sam raz na wypoczynek. To wszystko znajdą właśnie w Jezioranach…

Miasteczko ma długą historię, którą można jeszcze odnaleźć w miejscowych zabytkach. Powstało w miejscu, które przed wiekami zamieszkiwało pruskie plemię Bartów. Jeziorany powołał do życia biskup Herman z Pragi w 1338 roku. Szybko wybudowano zamek, a domy otoczono murami obronnymi. Nie zachowały się one do czasów współczesnych – chociaż pewne ślady dawnej warowni można odnaleźć w piwnicach ratusza, który powstał na jej gruzach. Najcenniejszym zabytkiem w Jezioranach, pamiętającym czasy średniowiecza, jest gotycki kościół św. Bartłomieja. W jego wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz oraz stacje drogi krzyżowej, wykonane w XVIII wieku przez artystów szkoły magdeburskiej.

Aby poczuć klimat dawnego pruskiego miasteczka, jakim Jeziorany stały się w XIX wieku, warto przejść się ulicami Kajki oraz Krzywą. Znajdują się przy nich kolorowe kamieniczki, pamiętające tamte czasy…

Interesuje cię pobyt w mieście? Sprawdź dostępną tam bazę noclegów, wejdź: Noclegi w Jezioranach

Co robić w Jezioranach?


Gdy poznało się już miasteczko, warto odkryć również jego okolice. Co zatem można robić w Jezioranach?

Wycieczka na Świętą Górę
W miejscu, gdzie obecnie leżą Jeziorany, odkryto ślady o wiele starszego osadnictwa. Leżąca trzy kilometry od Jezioran Święta Góra to dawna osada lub miejsce kultu plemienia Bartów – archeolodzy nie są zgodni, jak poganie wykorzystywali wzniesienie. Natomiast obecnie stanowi idealny punkt widokowy na całą okolicę. Turyści, którzy zawędrują na jej szczyt, być może odnajdą ślady fortyfikacji i umocnień – to jednak ślad po nie tak dawnych czasach pierwszej wojny światowej. Aby dotrzeć na świętą górę należy kierować się ku miejscowości Lelity.

Wizyta w „Ustniku”
Rezerwat przyrody „Ustnik” obejmuje zbiornik wodny o tej samej nazwie. Teren przylega do drogi biegnącej z Jezioran do Lidzbarka Warmińskiego. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż wybrało je na swoje lęgi aż dwadzieścia pięć gatunków ptaków! Z lornetką i dobrym aparatem można obserwować między innymi perkozy, bekasy, bataliony czy krzyżówki. Położenie rezerwatu pozwala na podglądanie życia ptaków bez konieczności wkraczania na ich teren.

Rowery
Okolice Jezioran można zwiedzać na rowerze – do wyboru są cztery pętle rowerowe o długości od 17 do 24 kilometrów. Ciekawym szlakiem jest ten oznaczony kolorem niebieskim, można bowiem dojechać nim do Lasu Kikickiego, w którym odkryto kurhany. Na trasie leżą też jeziora Kikickie i Ławki.

Przejażdżka szlakiem żółtym to okazja do odwiedzenia Lekit i Radostowa (warty zobaczenia jest gotycki kościół św. Jerzego i św. Anny). Trasa biegnie przez las, a kończy efektowną serpentyną. Do wyboru jest jeszcze szlak czerwony, wytyczony w sąsiedztwie rezerwatu „Ustnik”, oraz żółty. Pod względem atrakcji na trasie, właśnie ostatnia propozycja wydaje się najciekawsza. Można nią dojechać na plażę nad jeziorem Pierścień, do Tłokowa z pięknym gotyckim kościołem i do Frankowa z barokową świątynią.

Wyprawa nad Jezioro Luterskie
Jezioro Luterskie oddalone jest od Jezioran o około dziesięć kilometrów. To dobre miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby odpocząć nad wodą. Tutaj można spędzić leniwy dzień na plaży, wypożyczyć sprzęt wodny, a nawet spróbować wędkowania.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."