Zobacz także

Mazury na majówkę. Gdzie pojechać?

A A

gdzie na majówkę,  pomysły na majówkę,  mazury pomysły na majówkę,  gdzie na majówkę na mazury

Wyjazd na Mazury to zawsze dobry pomysł na majówkę, tym bardziej, że obiekty noclegowe w regionie kuszą ciekawymi ofertami na długi weekend. Każda jest interesująca – niżej przedstawiamy kilka wybranych propozycji.

Oaza Mazurska – Dobry Lasek
Dobry Lasek to miejscowość położona niedaleko Piecek, w samym sercu Mazur. Odnajdą się tu przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz osoby, które podczas majówki chciałyby korzystać z uroków natury. Tutaj można chodzić na grzyby, jeździć na rowerze, wędkować i pływać kajakiem, a dzięki temu, że Dobry Lasek znajduje się niedaleko Rucianego-Nidy, Mikołajek i Mrągowa, turyści nie są odcięci od atrakcji mazurskich kurortów.

Osada Mazurska oferuje wygodne zakwaterowanie w atrakcyjnej cenie – oferta dotyczy pobytu obejmującego trzy doby. Turyści, którzy zdecydują się spędzić tu długi weekend, będą mieli do dyspozycji wygodne dwu lub trzyosobowe pokoje z łazienkami oraz śniadania w formie bufetu szwedzkiego. Dodatkowo gospodarze kwatery oferują możliwość wypożyczenia rowerów oraz kajaków, a dla dzieci przygotowali plac zabaw z trampoliną.

Pałac i Folwark Galiny
Majówka w wyjątkowym stylu? Tylko w Galinach, gdzie turyści nocują w zabytkowym XVI-wiecznym pałacu albo folwarku wybudowanym w XIX wieku. Na początku maja teren majątku już się zieleni, więc krajobraz jest szczególnie miły dla oka przyzwyczajonego do miejskiego betonu. Atutem tego miejsca jest przestrzeń, piękne plenery i interesująca, pełna atrakcji oferta na majówkę.

W Pałacu i Folwarku Galiny można skorzystać z dwóch pakietów pobytowych – obejmujących siedem lub dziewięć noclegów. Oprócz tego w cenę pakietu wliczono pyszne śniadania w formie bufetu, obiadokolacje podawane w gospodzie i grillową obiadokolację serwowaną w ogrodzie. Na gości czekać będzie moc atrakcji: poranny rozruch z sympatycznym instruktorem, majówkowy piknik oraz turnieje i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych i dzieci. Poza tym, codziennie przez półtorej godziny maluchami będą się opiekować animatorzy, dzięki czemu rodzice znajdą chwilę dla siebie.

Jurandówka – Spychowo
Jurandówka to całoroczny domek położony nad brzegiem Jeziora Spychowskiego, przy szlaku kajakowym rzeki Krutyni. Działka jest ogrodzona i przylega bezpośrednio do jeziora. Na parterze znajduje się salon z kominkiem, kuchnia z pełnym wyposażeniem i łazienka, natomiast na piętrze znalazło się miejsce na trzy sypialnie i drugą łazienkę. Łącznie w domku może wypoczywać nawet dwanaście osób. Jest to więc doskonała propozycja dla większej grupy znajomych. Na terenie posesji znalazł się plac zabaw, można tam również rozpalić ognisko lub zrobić grilla.

Sama miejscowość jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Leży na obrzeżach Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a do największych atrakcji Mazur jest dosłownie „kilka kroków”. Niedaleko znajduje się między innymi Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie i Osada Galindia. Te miejsca podczas majówki po prostu trzeba odwiedzić.

Domki letniskowe Panorama Tałt – Tałty
Domki położone są w jednym z najbardziej malowniczych zakątków regionu. Miejscowość leży tylko cztery kilometry od Mikołajek. Z jej wzniesień roztacza się wyjątkowy widok na jezioro Tałty. Tutaj też znajdują się wygodne, w pełni wyposażone czteroosobowe domki. Co najważniejsze – każdy z własną linią brzegową i możliwością podziwiania niezwykłej panoramy.

Zatoka Wilków – Makosieje
Marzy ci się majówka w sielskim otoczeniu? Agroturystyka Zatoka Wilków spełni twoje oczekiwania. Gospodarstwo leży ma skraju uroczej wsi Makosieje, tuż obok jest las oraz ujście rzeki Małkini z jeziora Selmęt Wielki. Istnieje możliwość wynajęcia pokoju, drewnianego domku dla większej grupy lub apartamentu. Gospodarze zapewniają nie tylko kwatery, ale również znakomite posiłki – słyną przede wszystkim z kulebiaków, pysznych wędlin oraz wędzonych ryb – i atrakcje. W Zatoce Wilków organizowane są między innymi imprezy przy grillu. A na wypoczynek można zabrać domowego pupila, zwierzaki goszczone są tutaj bezpłatnie.

Pensjonat „U Idalii” – Gorło
Wybierając tę okolicę, turyści zyskują możliwość wypoczynku w przepięknej części regionu, jaką są Mazury Garbate. Miejscowość Gorło leży nad objętym strefą ciszy kompleksie jezior Łaśmiady – Ułówki. „U Idalii” to klimatyczny pensjonat zajmujący budynek stuletniego mazurskiego gospodarstwa. Na gości czekają wygodne dwu i trzyosobowe pokoje z łazienkami i widokiem na jezioro. Potrawy serwowane przez panią domu są smaczne jak u mamy. Nic w tym dziwnego, bo powstają na podstawie starych rodzinnych receptur. Na stole „U Idalii” króluje przede wszystkim kuchnia polska i litewska. Otoczenie domu również sprzyja wypoczynkowi. Goszczące tu osoby mogą korzystać z pomostu z leżakami, łódek, rowerów wodnych i górskich. Na terenie posesji znalazło się również miejsce na plac zabaw dla dzieci, ognisko i duży, zadaszony grill.

Pensjonat Witland – Leleszki
W Pensjonacie Witland istnieje możliwość skorzystania z pakietu obejmującego pobyty trzy-, cztero-, pięcio- lub sześciodniowe. W cenę wliczono noclegi w pokojach z łazienkami oraz wyżywienie w postaci śniadań, obiadów i kolacji. Poza tym goście pensjonatu mogą korzystać z łódek, rowerów wodnych i kajaków oraz z plaży, która znajduje się na terenie ośrodka.

Hotel*** Mazurski Raj – Piaski
Mazurski Raj znajduje się niedaleko Rucianego-Nidy. Na gości czeka tu ciekawy pakiet pobytowy, który obejmuje noclegi w komfortowych pokojach oraz wyżywienie w formie bufetu lub grilla. Weekend będzie bogaty w rodzinne atrakcje, bo tylko tutaj czekają konkursy karaoke, warsztaty kulinarne i plastyczne oraz zabawy na plaży. Dziećmi zajmować się będą animatorzy, dzięki czemu rodzice otrzymają szansę spędzenia czasu tylko we dwoje – jedną z ciekawych możliwości jest wizyta w hotelowym SPA.

Chcesz zobaczyć inne oferty na majówkę 2018? Wejdź: Weekend majowy 2018

fot. Esther Tuttle (Unsplash.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Ewa - Kraków 2019-02-24 17:31 (użytkownik niezalogowany)

Ja byłam z rodziną w Hotelu na Zamku w Rynie, bardzo ładna i spokojna okolica :) Dzieciom podobał sie rycerski klimat tego miejsca.

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."