Zobacz także

Mazury rajem dla zimowych sportów ekstremalnych

A A

mazury sporty ekstremalne,  sporty zimowe mazury,  sporty zimowe na mazurach

Zobacz również

Mazury to królestwo żeglarzy. Ale nie tylko… Gdy jeziora regionu skuwa zimowy lód, stają się areną zmagań dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

Mazury to ciekawe miejsce nie tylko dla żeglarzy, ale również dla osób lubiących sporty zimowe. Mazurskie szlaki chętnie przemierzają osoby uprawiające narciarstwo biegowe, a tutejsze stoki są świetną alternatywą dla narciarzy, chcących poszusować z dala od tłocznych kurortów. Ale to nie wszystkie sporty, jakie zimą dostępne są w regionie.

Snowkiting

Na pewno większość osób kojarzy kitesurfing. Jest to popularny letni sport wodny, polegający na jeździe na desce napędzanej latawcem, który swoją formą przypomina nieco paralotnię. Za jego zimową odmianę można uznać właśnie snowkiting. Aby spróbować swoich sił wystarczy zamarznięte jezioro, odpowiedni wiatr, deska snowboardowa lub narty. Wiele osób uważa, że najlepsze warunki do uprawiania tego sportu panują na zamarzniętym jeziorze Śniardwy. Pierwsze kroki zawsze warto stawiać pod okiem doświadczonych instruktorów.

Nurkowanie pod lodem

Na pewno nie jest to propozycja dla każdego, ale amatorzy nurkowania podlodowego zawsze wracają po więcej. Za jeden z głównych powodów można uznać doskonałą przejrzystość wody, która zimą sięga nawet dwudziestu metrów. Chętni do spróbowania swoich sił, nie powinni tego robić na własną rękę. Radzimy poszukać oferty szkoły nurkowania, których na Mazurach jest naprawdę dużo.

Iceboarding

Wielbiciele windsurfingu nie muszą zimą rezygnować z ulubionego sportu. Mogą zamienić go na iceboarding! Zasady są bowiem bardzo podobne, a oba sporty różni deska, która, by mogła poruszać się po lodzie, powinna zostać wyposażona w płozy.

Bojery

Bojery, czyli żeglarstwo lodowe, ma na Mazurach długą tradycję. Bojer to żaglówka, która porusza się po lodzie dzięki sile wiatru. Mogą osiągać duże prędkości, nawet 100 kilometrów na godzinę, dlatego początkujący powinni odbyć szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów. Podobnie jak w przypadku innych zimowych sportów ekstremalnych, najlepsze warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego panują na jeziorze Śniardwy i Łuknajno.

fot. baluda (Pixabay.com CCO)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."