Zobacz także

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Gołdapi

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  gdzie na mazury na weekend,  uzdrowisko w gołdapi,  gołdap atrakcje

Zobacz również

Gołdap jest jedynym w regionie Warmii i Mazur uzdrowiskiem. Osoby, które zechcą odkryć to miasto, znajdą tu czyste powietrze oraz wiele interesujących miejsc do zwiedzania.

Gołdap to jedyne uzdrowisko w województwie warmińsko-mazurskim. Chociaż o ten status starają starają się również inne miasta, jak na przykład Frombork, na razie udało się to jedynie Gołdapi. Już od czternastu lat można korzystać z jego walorów leczniczych, czyli borowiny, wód mineralnych oraz najczystszego w Polsce powietrza. Co więc może zobaczyć w Gołdapi turysta, którego skusiło jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach?

Chociaż Frombork nie jest uzdrowiskiem, to może się pochwalić wieloma zabytkami. Aby je poznać, wejdź i zobacz: Zabytki we Fromborku

Tężnie solankowe


Tężnie solankowe to najnowsza inwestycja w Gołdapi. Swoim wyglądem przypominają budowle świetnie znane z Ciechocinka, Inowrocławia czy Buska-Zdroju. Jest to jedyny tego typu obiekt w regionie, dlatego warto wybrać się tam na spacer, by zobaczyć go na własne oczy. Konstrukcja tężni powstała z drewna pochodzącego z drzew iglastych oraz brzozowych gałązek. Wewnątrz umieszczono mechanizm pompujący solankę, bogatą w takie składniki jak: jod, sód, potas, żelazo, czy magnez.

Pijalnia wód mineralnych


Do walorów uzdrowiskowych Gołdapi należą wody mineralne i lecznicze. Może napić się ich w nowo wybudowanej pijalni. Są one bogate w chlorki, fluorki, co dobrze wpływa na osoby z niedoborem elektrolitów czy problemami z żołądkiem lub wątrobą. Oprócz tego, w budynku pijalni wód mineralnych znajduje się też grota solna oraz mini tężnia.

Park zdrojowy


Park zdrojowy należy do kompleksu uzdrowiskowego i obejmuje dość duży obszar. Turyści i kuracjusze mogą spacerować wygodnymi alejkami, które doprowadzą ich do miejskiej plaży oraz do mola i promenady przy Jeziorze Gołdap. Tą drogą można bez problemu dojść także do obiektów sanatoryjnych w Gołdapi.

Piękna Góra


Piękna Góra to ośrodek rekreacyjny w Gołdapi, oferujący rozrywkę przez cały rok. Zimą można pojeździć tu na nartach, a wiosną, latem i jesienią spędzać aktywnie czas podczas bezkrwawego safari, polegającym na polowaniu na zwierzęta z aparatem fotograficznym. W Pięknej Górze udostępniono również park linowy z kilkoma trasami o różnym stopniu trudności. Prawdziwą atrakcją miejsca jest kawiarnia obrotowa na szczycie Pięknej Góry, gdzie, pijąc kawę, można oglądać pełną panoramę Gołdapi i Puszczy Romnickiej bez ruszania się z miejsca!

Okolice Gołdapi


Okolice Gołdapi pełne są tajemniczych, skrytych przed wzrokiem ludzi miejsc. Najwięcej znajduje się w Puszczy Romnickiej, tworzonej przez prawdziwy starodrzew i zamieszkanej przez wiele gatunków dzikich zwierząt. Na jej terenie utworzono kilka rezerwatów przyrody: Boczki, Czerwona Struga, Dziki Kąt, Mechacz Wielki, Uroczysko Karmnik i Żytkiejmska Struga. Przecina je kilkaset kilometrów tras spacerowych, którymi, co gorliwsi turyści dotrą do miejsca znanego jako piramida w Rapie czy odwiedzą niezwykłe mosty w Stańczykach.

avatar

akceptuję regulamin

Czarnamamba 2014-04-08 09:58

Jak dla mnie Gołdap jest naprawdę miłym miejscem. Zawsze chętnie tu wracam i polecam komu tylko mogę ;)

Karina 2014-04-07 13:30

Szczerze mówiąc, planując wypoczynek na Mazurach raczej nie myślałam o Gołdapi. Jakoś miasto nie wpisywało się w moją wizję wypoczynku nad jeziorem, ale teraz postaram się przyjechać tutaj chociaż na jeden dzień. Przynajmniej po to, żeby sprawdzić, jak się pije kawę w takiej obrotowej kawiarni ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."