Jezioro Śniardwy  (Jeziora)

  Mikołajki

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy to jeden z najpiękniejszych zakątków na Mazurach. Akwen to największe jezioro na Mazurach a także w całej Polsce. Malownicze krajobrazy i walory przyrodnicze terenu czynią z akwenu idealne miejsce na wypoczynek nad jeziorem. Jezioro Śniardwy leży w województwie warmińsko - mazurskim w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen ma połączenie z Jeziorem Bełdany oraz jeziorem Mikołajskim.  Powierzchnia Jeziora Śniardwy to prawie 12000 ha, a maksymalna głębokość dochodzi nawet do 23 m. Zbiornik wodny położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego co dodatkowo podnosi walory przyrodnicze terenu czyniąc z jeziora atrakcyjne miejsce wypoczynku. Długość jeziora Śniardwy to ponad 22 m, natomiast szerokość wynosi ok 12 m. Jezioro Śniardwy to teren bardzo atrakcyjny turystycznie oraz rekreacyjne. Wypoczynek nad wodą na terenie jeziora będzie idealną propozycją na aktywne spędzenie wolnego czasu. Zbiornik posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."