Kirkut w Mikołajkach  (Zabytki)

Dybowska 1 Mikołajki

Kirkut w Mikołajkach

Żeglarska stolica Mazur Mikołajki zwane są Wenecją Północy lub Stolicą Żeglarzy. Nie są to określenia przesadzone. Miasteczko jest typowo żeglarskie. To raj dla wodniaków - Mikołajki położone są nad jeziorami Mikołajskim i Tałty, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie letnim miasto rozbrzmiewa muzyką szantową. Ale nie tylko! Słychać tam niemal każdy rodzaj muzyki. Nie tylko podczas wielu imprez, ale również w tygodniu dobiega do uszu zwiedzających muzyka spod licznych parasolowych ogródków rozmieszczonych przy promenadzie. Każda z mikołajskich imprez ma swój specyficzny charakter. Są i te muzyczne, jak i kulinarne czy sportowe. W żeglarskiej stolicy Mazur warto zobaczyć kilka zabytków. A wśród nich XIX-wieczny kościół ewangelicki, przy którym znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. W centrum miasta hotel - dawny ratusz z 1888 r. Niedaleko stoi kościół św Mikołaja. Wprawdzie nie zabytkowy, a całkiem współczesny, bo z 1998 r. To, co warto jest w nim zobaczyć, to wieża...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."