Powiększ mapę, aby zobaczyć więcej obiektów w regionie.

Legenda:

  • Ilość obiektów (przybliż mapę)
  • Noclegi
  • Czartery jachtów
  • Restauracje
  • Atrakcje

Najbliższe oferty specjalne zobacz więcej

obraz

Ferie zimowe 2018

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2018! Szukasz miejsca,...

obraz

Karnawał 2018

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w...

Aktywna Majówka z Radiem ZET 2017 w Mikołajkach(2017-04-20)

Jeśli podczas zbliżającej się majówki chcecie zrobić coś ciekawego, zapraszamy do Mikołajek. W miasteczku gościć będzie Radio ZET ze swoją akcją „Morze, Góry i Mazury”. Znamy już pierwsze szczegóły imprezy.

Ilość komentarzy: 0

5 największych atrakcji w Mikołajkach(2016-08-05)

Mikołajki to jeden z topowych mazurskich kurortów, gdzie każdego lata ściągają turyści z różnych zakątków kraju. Przygotowaliśmy listę pięciu największych atrakcji w miasteczku, których po prostu nie można pominąć.

Ilość komentarzy: 0

Niedługo startuje 73. Rajd Polski w Mikołajkach!(2016-06-13)

Weekend na przełomie czerwca i lipca zapowiada się dla Mikołajek niezwykle gorąco. Wszystko za sprawą 73. Rajdu Polski, który dostarczy emocji wszystkim kibicom wyścigów samochodowych!

Ilość komentarzy: 0

Majówka z Radiem Zet w Mikołajkach(2016-04-25)

W najbliższy weekend rusza kolejna edycja akcji Aktywna Majówka Radia ZET 2016. Projekt Morze, Góry i Mazury to szereg darmowych atrakcji, które pozwolą spędzić czas w ruchu.

Ilość komentarzy: 0

Zarezerwuj domek na Rajd Polski w Mikołajkach!(2016-04-12)

Rajd Polski powraca do Mikołajek w pierwszy weekend lipca! Osoby, które chcą na żywo kibicować zawodnikom, już teraz powinny poszukać odpowiednich ofert pobytowych w mieście lub okolicach. Jedną z ciekawych możliwości jest propozycja wynajmu całego domku gościnnego.

Ilość komentarzy: 0

Sporty wodne na Mazurach - pasją Polaków(2015-09-14)

Wiele osób na Mazurach szuka ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku oraz relaksu po intensywnej pracy. Jednak mazurskie akweny przyciągają nie tylko miłośników spokoju i ciszy, ale również amatorów sportów ekstremalnych, którzy swój wolny czas spędzają w aktywny sposób. W krainie tysiąca jezior fani flyboardingu, kitesurfingu czy wakeboardingu z pewnością nie będą narzekać na nudę.

Ilość komentarzy: 0

4 najlepsze trasy spacerowe Krainy Mazurskich Jezior(2015-08-27)

Mazury można poznać nie tylko z pokładu łodzi czy jachtu. Turystom proponujemy zagłębienie się w zielone lasy i spacery interesującymi trasami. Przedstawiamy cztery szlaki, które warto wybrać na pieszą wędrówkę.

Ilość komentarzy: 1

zobacz wszystkie
Dodaj obiekt noclegowy

Czartery jachtów

Tes 32 Dreamer (31)

Tes 32 Dreamer to duża jednostka przeznaczona...

Sasanka 660 (29)

Sasanka 660 to bardzo popularny, wygodny i...

Antila 24 (27)

Antila 24 to jacht turystyczny o przestronnym...

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."