Mazury Rańsk Domek Do Wynajęcia  (Kwatery i pokoje)

Rańsk 16 Rańsk

Mazury Rańsk Domek Do Wynajęcia
ceny od
230.00 PLN
telefon

601... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Zapraszamy wszystkich chętnych do spędzenia miłego wypoczynku na Mazurach w cichej, spokojnej miejscowości Rańsk znajdującej się w odległości 18 km od Szczytna. Oferujemy w pełni wyposażony domek z salonem, kuchnią , 2 łazienkami i 3 sypialniami i TV SAT oraz zadaszonym tarasem. Każda z sypialni przystosowana jest dla 2 osób. Domek znajduje się na ogrodzonej działce z miejscem na ognisko i piaskownica dla dzieci. Dla naszyh gości do dyspozycji jest trampolina oraz dwa lezaki. Posiadamy basen dla dzieci. W odległości 200 m  znajduje się piękne Jezioro Rańskie o powierzchni około 400 ha i dwoma wyspami. Nad jeziorem można korzystać z kapieliska z trawiastą plażą. Płytki brzeg jeziora pozwala na swobodną kąpiel małym dzieciom. Do dyspozycji wczasowiczów udostępniamy łódź wiosłową do pływania rekreacyjnego lub wędkowania. W Rańsku znajdują się 2 sklepy spożywcze, istnieje możliwość zwiedzenia starego Kościoła Ewangelickiego. Do lasu 500 m....

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."