Muzeum Regionalne w Sądrach  (Muzea)

Sądry 3 Mrągowo

Muzeum Regionalne w Sądrach
telefon

742... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Fantastyczne zbiory... Muzeum Regionalne w Sądrach jest prywatnym Muzeum rodowitych Mazurów - Dytmara i Krystyny Dickti. Fantastyczne, zabytkowe przedmioty, których Mazurzy używali w swoich domach i zagrodach, prezentowane są w dwóch budynkach: ponad 200-letniej chacie i wielkiej drewnianej stodole. Pan Dickti jest z trzeciego pokolenia będącego właścicielem chaty. Oba budynki znajdują się na zadbanej posesji, czyściutkiej, z równo przyciętą trawą, pełnej ukwieconych rabat. Zaraz obok stoi pensjonat właścicieli Muzeum. Jest też wydzielone, przyjemne miejsce ze stolikami i parasolami, gdzie można zjeść domowe ciasto. A same zbiory - fascynujące. Jest cała kolekcja żelazek z tzw. duszą (dusza była to część żelazka-żelazna sztabka, którą się nagrzewało i wkładało do środka żelazka), są też piękne gliniane naczynia, radia, maszyny do szycia, wózki dla lalek, kołyski, lampy naftowe, miodziarki, kołowrotki, magle, szatkownice, ubijak do kapusty, meble. A nawet maszyna do lodów,...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."