Chata Mazurska  (Restauracje)

Roosevelta 1 Mrągowo

Chata Mazurska
telefon

601... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Bar-restauracja "Chata Mazurska" została ukończona i oddana do użytku w maju 1991 roku.

 

Znajdujemy się w centrum  miasta przy głównym deptaku Mrągowa i samego jeziora Czos.

 

Naszą specjalnością stały się smażone ryby i pizza, które znajdują się w naszym menu od samego początku istnienia lokalu.

 

Posiadamy 60 miejsc w lokalu i około 100 miejsc na tarasie z widokiem na jezior Czos.

 

W naszym menu mamy również zestawy obiadowe tradycyjne, jak i z naszego  regionu.

 

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 23.00.

 

Restauracja oferuje swoim gościom wspaniałe warunki podczas spotkań ze znajomymi, rodziną i przyjaciółmi.

 

Oryginalny, mazurski wystrój wnętrza, przyjemna atmosfera oraz wyśmienite jedzenie sprawiają, iż czas spędzony w naszej restauracji zapadnie na długo w Państwa pamięci.

 

Latem do dyspozycji naszych gości, posiadamy piękny taras z widokiem na jezioro, tuż przy głównym deptaku.

 

Serdecznie Zapraszamy

Liczba odwiedzin strony: - od - (dzisiaj -)

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."