Szlak wokół jeziora Juno

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Szlak rowerowy zaczyna się w Parku Lotników za Urzędem Miasta w Mrągowie. Biegnie przez Popowo Salęckie, Szestno, Kiersztanowo, Polską Wieś i wraca do Mrągowa. Długość trasy to ok. 21 km.

Festiwalowe Miasto - Mrągowo

Mrągowo to rozśpiewane miasto położone nad j. Czos. To właśnie nad Czosem w amfiteatrze występują najlepsi w Polsce kabareciarze podczas Mazurskiej Nocy Kabaretowej, a także na Pikniku Country zespoły country z całego świata i zespoły z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy występujące podczas Festiwalu Kultury Kresowej.

Najciekawsze zabytki Mrągowa to neogotycki kościół rzymsko-katolicki św. Wojciecha z XIX w.; kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w.; kościół prawosławny - dawna bożnica żydowska; ratusz z mrągowskim muzeum; budynek Wartowni Bośniackiej; wieża Bismarcka; zespół kamieniczek przy ul. Królewieckiej, Roosevelta i Warszawskiej. Zajrzyj koniecznie do Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zobaczysz wojskowe samochody ciężarowe, armatę, działo przeciwlotnicze, czołg, transportery, samochód pożarniczy, ciągnik artyleryjski i inne sprzęty wojskowe. W ofercie Muzeum są przejażdżkim pojazdami wojskowymi.

Nie zapomnij wstąpić do Miasteczka Westernowego Mrongoville, które jest odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu. Mrongoville ma w swojej ofercie: pokazy artystyczne (rzuty nożami, baty meksykańskie, pokazy kaskaderki konnej...), taniec country, scenki rodzajowe. Jest też gdzie zjeść i napić się - do wyboru Saloon i Mexico Bar. Sporo atrakcji czeka we Wiosce Indiańskiej, na Ranczu Farmera, w Biurze Sheriffa z aresztem, gdzie wydrukują Twój list gończy, w Parku linowym...

W Mrągowie działa też Ekomarina. Jest to miejsce nie tylko dla żeglarzy. Aktywnie czas mogą tam spędzić wszyscy! Zaplecze Ekomariny to: boiska do koszykówki, siatkówki, stoły do tenisa stołowego, trasy wspinaczkowe, linowe z utrudnieniami oraz pomostami, skałki wspinaczkowe, taras wypoczynkowy.

Po krótce to tyle o Mrągowie. Pewnym jest, że wybierając się tam, nie nastawiaj się na zobaczenie wielu wyjątkowych zabytków (bo nie ma w Mrągowie ani pałacu, ani dworu czy zamku ze straszącym w nim duchem), za to jest wiele skwerów, parków, świetnie zagospodarowane jezioro Czos i jeziorko Magistrackie. Odpoczniesz tam w "pięknych okolicznościach przyrody".

Wąskotorówka w Mrągowie

Następne na trasie będzie Popowo Salęckie, do którego udajemy się trasą po dawnej kolejce wąskotorowej. Zwana była żartobliwie przez mieszkańców Mrągowa "ciuchcią". Pierwszy wybudowany odcinek otwarto w 1898 roku. Była to linia Kętrzyn - Sławkowo - Mrągowo oraz odgałęzienie Sławkowo - Salpik - Ryn. Budowę kolejnej linii na odcinku Czerwonka – Biskupiec – Mrągowo – Ruciane – Piecki zakończono w 1898 roku. W kolejnych latach pociągi ruszyły także na innych odcinkach.

Nikt nie miał wątpliwości, że kolej jest potrzebna. Z Mrągowa przewożono do Kętrzyna skupione od rolników buraki cukrowe do kętrzyńskiej cukrowni. Z większych magazynów powstałych przy głównej linii południowej w Kętrzynie, przewozili kupcy z Mrągowa towary do swoich sklepów. Z powiatu mrągowskiego do Kętrzyna przewożono masowo ziemniaki, które następnie wywożono do dużych miast. Z Kętrzyna do Mrągowa przewożono beczki z piwem a w odwrotną stronę drewno i cegły z cegielni w Czerwonkach i Bożym.

Niestety z czasem zaczęła się intensywnie rozwijać komunikacja autobusowa i samochodowa, co spowodowało zamknięcie wielu linii. Podczas II wojny światowej pociągi zarekwirowano na potrzeby wojska. Po zakończeniu wojny kolej była w 50% zdewastowana. Z czasem przywrócono ją do życia, choć nie w takiej formie jak wcześniej. Niestety w latach 60. naszego stulecia Ministerstwo Kolei podjęło decyzję o likwidacji nierentownych wąskotorówek. Ostatecznie całą kolej zlikwodowano w 1971 r.

Szestno - wieś z wieloma zabytkami

Gotycki kościół w Szestnie wzniesiony został w XV wieku. Klucz do niego znajduje się po przeciwnej stronie ulicy w sklepie spożywczym. Wnętrze kościoła jest bardzo bogate. Na szczególną uwagę zasługuje późnorenesansowy lub wczesnobarokowy ołtarz, ambona z 1625 r. z pięknie zdobioną balustradą schodów (nad wejściem na ambonę umieszczony jest łaciński napis: „Kto z Boga jest, Bożych słów słucha”). Zwróćcie uwagę także na rokokowe organy z XVIII w., malowany strop drewniany z 1624 r.

Za kościołem mieści się cmentarz, a na nim szesnaście krzyży żeliwnych z lat 1813-1901. Dawniej był to cmentarz rodowy właścicieli dworku w Szestnie.

Za kościołem znajduje się też masowy grób, w którym pochowano mieszkańców Szestna i uciekinierów, którzy schronili się we wsi. Wszyscy zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

W latach 90-tych XX wieku wokół kościoła prowadzono wykopaliska archeologiczne. Odkryto średniowieczny przykościelny cmentarz, pod południową ścianą odkryto resztki krypty. Podobno w podziemiach kościelnych, do których obecnie nie można wejść, zachowane są trumny rycerzy krzyżackich. Pomiędzy zakrystią, a masowym grobem z 1945 r. znaleziono także grób, w którym pochowane są ofiary epidemii cholery z roku 1831.

W Szestnie znajdują się ruiny jedynego w powiecie mrągowskim zamku. W XIX wieku zamek został rozebrany. Dziś można podziwiać malownicze ruiny ze ścianą przypominającą maczugę Herkulesa.

Niedaleko ruin zamku znajduje się klasycystyczny dwór z II poł. XIX w. Przed II wojną światową na ziemiach należących do dworu była gorzelnia, młyn wodny, pieczarkarnia. Dwór jest obecnie w rękach prywatnych.

Na szlaku...

Po Szestnie kolejne na trasie jest Kiersztanowo. Po drodze w oddali możemy podziwiać wspaniały widok: jezioro Juno z pagórkowatym terenem w oddali. Kiersztanowo jest położone w dolinie między jeziorami Juno i Kiersztanowskim. Za Kiersztanowem przejeżdżamy mostem nad rzeką Dajną tworzącą szlak kajakowy prowadzący do Świętej Lipki.

Mini Zoo

Ostatnia na trasie przed Mrągowem jest Polska Wieś. Znajduje się tam Mini Zoo, w którym zobaczycie wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie emu i wiele innych. Jest także plac zabaw, istnieje możliwość organizacji ognisk i niedużych spotkań.

W pobliżu

Mrągowo

Jezioro Juno

Mrągowo
Odległość: 747 m

Jezioro Piecuch

Mrągowo
Odległość: 1.50 km

Jezioro Kot

Mrągowo
Odległość: 1.92 km

Jezioro Sołtysko (Sołtyskie)

Mrągowo
Odległość: 2.17 km

Miasteczko Westernowe Mrongoville

Młynowa 50, Mrągowo
Odległość: 2.26 km

Kościół p.w. św. Wojciecha

Królewiecka 32, Mrągowo
Odległość: 2.49 km

Jezioro Juno

Mrągowo
Odległość: 747 m

Jezioro Piecuch

Mrągowo
Odległość: 1.50 km

Jezioro Kot

Mrągowo
Odległość: 1.92 km

Jezioro Sołtysko (Sołtyskie)

Mrągowo
Odległość: 2.17 km

Miasteczko Westernowe Mrongoville

Młynowa 50, Mrągowo
Odległość: 2.26 km

Kościół p.w. św. Wojciecha

Królewiecka 32, Mrągowo
Odległość: 2.49 km

Noclegi w okolicy

Mrągowo kwatery prywatne

Mrągowo kwatery prywatne

Młynowa 35, Mrągowo
deBoskie Domki

deBoskie Domki

Wileńska 22, Mrągowo
Pokoje u Aliny

Pokoje u Aliny

Nowogródzka 6/1, Mrągowo

Inne trasy rowerowe w okolicy

Trasy rowerowe

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!