Zobacz także

Mrągowo zaprasza na turystyczną majówkę

A A

pomysły na weekend majowy,  co robić w mrągowie

Zobacz również

Organizatorami aktywnej majówki w Mrągowie są Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki. Ich propozycje powinny przypaść do gustu tym turystom, którzy swój wolny czas spędzają w ruchu. Podczas zbliżającego się weekendu majowego ciekawych wydarzeń na pewno nie zabraknie.

Nie czekaj i już teraz poszukaj najlepszego noclegu na wiosenny lub letni wypoczynek w mieście. Zobacz oferty, wejdź: Noclegi w Mrągowie

Mazurskie Morze na rowerze


Mrągowo może poszczycić się wspaniałym położeniem – miasto otaczają jeziora i lasy. To idealne miejsce dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek, specjalnie dla nich wytyczono bowiem szlaki rowerowe i piesze. Można nimi przemierzać nie tylko najbliższą okolicę, ale też między innymi teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego czy któregoś z wielu rezerwatów przyrody.

Każdy rowerzysta, który przyjeżdża w okolice Mrągowa, chociaż raz powinien objechać wokół jezioro Śniardwy. Akwen, często nazywany Mazurskim Morzem, robi bardzo duże wrażenie. Wokół znajduje się kilka punktów widokowych (m.in. okolice wsi Dziubiele i Suchy Róg), skąd można do woli patrzeć na prawdziwy bezmiar wody… A podczas nadchodzącej majówki wspólnie z innymi amatorami dwóch kółek chętni zmierzą się z wyzwaniem, jakim jest rajd rowerowy wzdłuż brzegów Śniardw.

Podczas dwudniowej (1-2 maja) sportowej imprezy będzie trzeba pokonać ponad dwieście kilometrów. Organizatorzy gwarantują niesamowite widoki oraz wspaniałą przygodę. Rajd rozpocznie się w Mrągowie – pierwszy etap kończy się w miejscowości Nowe Guty, gdzie zostanie zorganizowany nocleg. Tam też znajduje się najpiękniejsza mazurska plaża. Uwaga! Na udział w rajdzie obowiązuje wpisowe oraz opłata.

Mrągowo w biegu na orientację


Kolejną propozycją dla aktywnych jest udział w biegu na orientację, który odbędzie się 5 maja. Za start nie będzie pobierana opłata – natomiast uczestnik powinien mieć własny kompas. Zawodnik, tylko przy pomocy mapy i kompasu, musi zdobyć jak najwięcej punktów kontrolnych oraz potwierdzić obecność przy nich.

Podczas biegu liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Można startować w grupach, z tym że niepełnoletni muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."