Zobacz także

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na Museum Selfie Day

A A

muzeum warmii i mazur w olsztynie,  co robić w olsztynie,  wydarzenia olsztyn,  museum selfie day olsztyn

Zobacz również

Będziesz w najbliższą środę w Olsztynie? Odwiedź Muzeum Warmii i Mazur i zrób sobie selfie! Oczywiście w ramach międzynarodowej akcji Museum Selfie Day.

Museum Selfie Day


Museum Selfie Day to międzynarodowa akcja, która odbędzie się w środę 16 stycznia. Tego dnia ludzie z całego świata robią sobie zdjęcia z dziełami sztuki, w salach muzealnych lub przed budynkami. Co więcej, muzea same ich do tego zachęcają.

Fotografie z wizyty można zamieścić w internecie z hasztagiem #MuseumSelfie. Dzięki temu sztuka trafi do portali społecznościowych i dotrze do milionów użytkowników sieci. Pomysłów na autoportret w muzealnej galerii może być mnóstwo. Można naśladować dzieła sztuki, ustawić się w zabawnej pozie obok rzeźb i obrazów. Muzealnicy przygotowują specjalne rekwizyty, elementy strojów, które uczestnicy będą mogli wykorzystać.

Wystarczy telefon, trochę pomysłów i muzealna ekspozycja, żeby nie tylko zrobić sobie zdjęcie, ale też poznać wystawy.

Co warto zobaczyć w Muzeum Warmii i Mazur?


W tym roku muzeum zaprasza zwłaszcza na nowe ekspozycje, które prezentowane są na zamku w Olsztynie. To między innymi „W służbie niepodległości” oraz „A święci milczą… Warmińska rzeźba ludowa”. Ale Museum Selfie Day odbywa się nie tylko w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Do akcji włączyły się także odziały Muzeum Warmii i Mazurzamek w Lidzbarku Warmińskim oraz muzeum w Morągu.

Wydarzenie jest adresowane i do grup zorganizowanych, i do indywidualnych zwiedzających.

Co ważne, tego dnia wstęp do muzeów biorących udział w akcji jest wolny.

Źródło: materiały prasowe Muzeum Warmii i Mazur

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."