Zobacz także

Na piechotę przez Mazury. 5 polecanych tras spacerowych

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

W regionie nie brakuje ciekawych zakątków, do których można dotrzeć nawet pieszo. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek po regionie? Przygotowaliśmy propozycję kilku interesujących tras spacerowych na Mazurach.

Z Krutynia do Zgonu...


Warto wybrać się na przyjemny spacer po ścieżkach Mazurskiego Parku Krajobrazowego. To jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie. Przechadzka w cieniu drzew i wypoczynek na plaży przy jeziorze to świetny sposób na spędzenie ciepłego popołudnia. Prezentowana ścieżka przyrodnicza ma swój początek przy siedzibie dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego, z którą sąsiaduje Muzeum Przyrodnicze. Trzymając się wyznaczonej trasy dotrzesz do rezerwatu „Zakręt” – nie mijaj go obojętnie, bo jedną z atrakcji tego miejsca są wyjątkowo malownicze leśne jeziorka z pływającymi wyspami. Po dwóch kilometrach dotrzesz do Jeziora Mokrego, wzdłuż którego biegnie ścieżka prowadząca do rezerwatu „Królewska Sosna” i dalej do wsi Zgon. W miejscowości nadal można zobaczyć piękne drewniane mazurskie chaty, w jednej z nich znajduje się galeria rzeźby Adama Szubskiego. Turyści są mile widziani w pracowni artysty.

Zobacz dokładny przebieg trasy >>>

Z Ostródy do Piławek…


Ostródę od Piławek dzieli nieduża odległość, bo tylko osiem kilometrów. Spacer nie powinien więc stanowić większego wyzwania – wręcz przeciwnie, w ciepły letni dzień przechadzka będzie prawdziwą przyjemnością.

Położona nad Jeziorem Drwęckim Ostróda jest popularnym mazurskim kurortem. Latem tętni życiem, które koncentruje się szczególnie przy akwenie. Znajduje się tu bowiem ogólnodostępna plaża, wyciąg do nart wodnych i wakeboardu. Stąd też można wyruszyć w trasę prowadzącą do położonych pośród okolicznych lasów Piławek. Szlak biegnie wzdłuż brzegu jeziora, więc po drodze nie zabraknie okazji do kąpieli.

Zobacz dokładny przebieg trasy >>>

Na Górę Czterech Wiatrów


Jeśli wypoczywasz w okolicach Mrągowa, na pewno zdecydujesz się na wizytę w tym mieście. Podczas jego zwiedzania warto wybrać się na Górę Czterech Wiatrów, gdzie znajduje się ośrodek sportowy – w tym również wyciąg narciarski. Poza tym jest to naprawdę piękna trasa widokowa, która pozwoli nacieszyć się urokiem tego mazurskiego miasta. Spacer rozpoczyna się nad jeziorem Czos, a część trasy biegnie wzdłuż jego brzegów.

Zobacz dokładny przebieg trasy >>>

Wokół jeziora Szeląg Mały


Dziesięciokilometrowy szlak to pętla mająca swój początek i zakończenie w miejscowości Stare Jabłonki. Wieś jest powszechnie znana dzięki rozgrywanemu tu międzynarodowemu turniejowi siatkówki plażowej. Wtedy przeżywa prawdziwy najazd turystów. Jednak przez większą część lata jest tu naprawdę spokoje i warto wybrać się tu na wakacyjny wypoczynek. W okolicy znajduje się między innymi rezerwat „Sosny Taborskie”, gdzie rosną drzewa mające ponad dwieście lat. Warto wspomnieć, że dawniej były one chętnie wykorzystywane między innymi do produkcji masztów okrętów. Dzisiaj te okazy objęte są ochroną. Podczas spaceru natrafisz również na dawne fortyfikacje – w lesie niedaleko Starych Jabłonek ukryte są bunkry, które wybudowano jeszcze za czasów Prus Wschodnich! Cały szlak opasuje jezioro Szeląg Mały.

Zobacz dokładny przebieg szlaku >>>

Śladami Karola Małłka


To kolejny szlak, który rozpoczyna się we wsi Krutyń – wybierając go, zobaczysz ulubione miejsca znanego działacza mazurskiego Karola Małłka. Trasa liczy około dwadzieścia kilometrów i biegnie ścieżkami Puszczy Piskiej, jednego z największych europejskich kompleksów leśnych. Po drodze trafisz na rezerwaty „Zakręt” oraz „Królewska Sosna”, gdzie zobaczysz stary dąb opisany przez patrona szlaku. Kolejna na trasie jest miejscowość Zgon oraz Karwica Mazurska. Ostatni punkt na trasie stanowi polana, na której stoi Leśniczówka Pranie.

Zobacz dokładny przebieg szlaku >>>

fot. PhotoGranary (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Mirek Ogieł - Myszków 2018-05-22 15:33 (użytkownik niezalogowany)

polecam ścieżkę spacerową wokół j.Ołów,trasa krótka ok.4 km,odcinek starą tzw.torówką(kolej wąsko torowa)można przedłużyć do drogi Ryn-Sterławki W.w kierunku wsi Orło z prastarym kopcem strażniczym z widokiem na jeziora

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."