Zobacz także

Na szlaku Jezioraka

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Jeziorak to jedno z ciekawszych mazurskich jezior, które jest trochę pomijane przez żeglarzy. A warto się nim bliżej zainteresować, bo ma sporo do zaoferowania.

Rekordy Jezioraka


Jezioro Jeziorak jest pod wieloma względami wyjątkowe: najdłuższe w Polsce (prawie 30 kilometrów długości!), szóste pod względem powierzchni, a dzięki połączeniu z Kanałem Elbląskim można nim dopłynąć do Bałtyku. W 2012 roku Jeziorak został uznany też jednym z „7 nowych cudów Polski” – laureatów wybrali czytelnicy czasopisma „National Geographic Traveler”.

Iława nad Jeziorakiem


Akwen składa się z dwóch części – Dużego i Małego Jezioraka, którego brzegi w całości okala Iława. Warto poświęcić kilka godzin na obejrzenie miasteczka, gdyż może się pochwalić wieloma interesującymi zakątkami. Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, stanowiący kiedyś część murów obronnych. Warto zobaczyć oryginalną bryłę ratusza. Siedziba magistratu powstała na początku XX wieku, ale nadal zachwyca oryginalnym wyglądem. Polecamy również spacer wzdłuż ulicy Niepodległości. Ustawiono tam oryginalne barokowe rzeźby, które przedstawiają Jowisza, Junonę, Herkulesa i Meduzę. W znajdującym się naprzeciwko parku będziecie mogli odpocząć i chwilę się zrelaksować.

Chcesz spędzić czas w tym mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Iławie

Co warto zobaczyć na szlaku Jezioraka


Wyspa Wielka Żuława
Wielka Żuława to jedna z kilkunastu wysp znajdujących się na Jezioraku. To zarazem jedna z największych śródlądowych wysp w Europie! Można się na nią dostać promem – wszystko po to, by obejrzeć rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodu. Powstała na potrzeby filmu „Gniazdo”, w którym wystąpili znani aktorzy, w tym Krzysztof Kowalewski, Franciszek Pieczka i Leonard Pietraszak. Dramat historyczny powstał w 1974 roku i opowiadał o początkach państwa polskiego. Warto zaznaczyć, że Wielka Żuława od wieków była zamieszkałą wyspą. Znaleziono tam relikty staropruskiej osady obronnej.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Warto znaleźć chwilę, aby poznać lepiej ten fragment Zielonych Płuc Polski. Na odkrycie czekają unikatowe fragmenty lasów, leśne jeziora i tereny lęgowe ptactwa. Wiele gatunków zagrożonych jest wyginięciem, dlatego na spacer po parku krajobrazowym koniecznie trzeba zabrać zarówno lornetkę, jak i aparat fotograficzny. Okazja na przeżycie takiego swoistego foto safari może się szybko nie powtórzyć.

Śladem Pana Samochodzika


Nad Jeziorakiem kryminalne tajemnice rozwiązywał Pan Samochodzik – każdy z nas pamięta, jak poszukiwał zatopionych podczas drugiej wojny skarbów. Jeziorak był bliski twórcy powieści o przygodach muzealnika-detektywa. Zbigniew Nienacki przez wiele lat żył nad jego brzegiem. Mieszkał bowiem w miejscowości Jerzwałd.

fot. czu_czu_PL (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."