Zobacz także

Nad Śniardwami powstanie nowa marina

A A

jezioro śniardwy

Zobacz również

Nad Śniardwami powstanie nowa marina. Ta informacja na pewno ucieszy żeglarzy, którzy lubią spędzać czas na tym jeziorze. Przystań ma powstać do września 2018 roku.

O konieczności powstania nowej mariny nad jeziorem Śniardwy mówiono już od dawna. Chociaż akwen jest jednym z najsłynniejszych w Polsce, to żeglarze nie mogą w pełni cieszyć się jego atutami. Często nawet wybierają inne wodne szlaki, gdyż Śniardwy znane są z trudnych warunków. W części południowej jest płytko, a dno pokrywają kamienie – przy załamaniu pogody robi się niebezpiecznie. Sytuacja robi się poważna, gdy wieje silny wiatr. Wszyscy pamiętają biały szkwał sprzed dziesięciu lat, gdy na mazurskich jeziorach życie straciło kilka osób.

Żeglarze, którzy chcieliby eksplorować Śniardwy, potrzebują więc mariny, gdzie mogliby zacumować i przeczekać trudne warunki. Na razie do dyspozycji mają przystań w Popielnie. Poza tym mogą korzystać jeszcze z pomostów w Okartowie i Niedźwiedzim Rogu, ale tam brakuje odpowiedniej infrastruktury.

Odpowiedzią na te potrzeby ma być marina, która zostanie zlokalizowana w Nowych Gutach. Znajdzie się tam miejsce na czterdzieści jednostek – jachtów, niedużych stateczków pasażerskich oraz łodzi Mazurskiej Służby Ratowniczej. Nowa inwestycja ma swoją infrastrukturą przypominać port morski z ochroną zapewnioną przez sztuczny pirs.

Inwestycja ma pochłonąć ponad 13 mln złotych, jednak większość funduszy wyłoży Unia Europejska.

Znajdź nocleg nad Śniardwami. Wejdź i zobacz:
Noclegi w Niedźwiedzim Rogu
Noclegi w Nowych Gutach
Noclegi w Okartowie
Noclegi w Popielnie

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."