Zobacz także

Najlepsze miejsca na narty na Mazurach

A A

zima na mazurach,  narty na mazurach,  aktywny wypoczynek na mazurach,  co robić na mazurach,  mazury narty

Zobacz również

Wyciąg narciarski Góra Chrobrego
Bolesława Chrobrego 34

Bezsprzecznie Mazury są kojarzone z żeglarstwem. Jednak zimowa oferta regionu także jest warta zainteresowania! Nie brakuje tu na przykład stacji narciarskich, które niczym nie ustępują tym, znajdującym się na południu Polski.

Narty na Mazurach to świetny pomysł na weekendowy wypad dla wielbicieli aktywnych form wypoczynku oraz dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z nartami. 

Jednym z najpopularniejszych miejsc na narty w regionie z pewnością jest Góra Czterech Wiatrów. Znajdujący się w pobliżu Mrągowa ośrodek dysponuje dwoma wyciągami oraz pięcioma trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności. W przypadku trudniejszych warunków pogodowych są one naśnieżane a w ich utrzymaniu pomaga ratrak. Na Górze Czterech Wiatrów udostępniono także snowpark i tor do snowtubingu. Warto wspomnieć o infrastrukturze wokół stoku - na miejscu znajduje się szkółka narciarska i snowboardowa, istnieje także możliwość zatrudnienia instruktora. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy GOPR.

Sprawdź ofertę noclegów w mieście, wejdź: Noclegi w Mrągowie

Warty uwagi jest również Ośrodek Piękna Góra w pobliżu Gołdapi. Położony tuż przy granicy z Rosją, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. Nie należy się temu dziwić, na narciarzy i snowboardzistów czekają tu bowiem dwa wyciągi orczykowe oraz kolej krzesełkowa, a oprócz tras dla bardziej doświadczonych narciarzy, przygotowano także bezpieczne miejsce dla dzieci. Na wielbicieli szaleństw na śniegu czeka również snowpark oraz świetna infrastruktura, obejmująca szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, kawiarnie i restauracje.

Gołdap to piękne miasto uzdrowiskowe, które jeszcze nie zostało w pełni odkryte przez turystów. Wybierz się tam na weekend i poznaj uroki tego miasta, zobacz: Noclegi w Gołdapi

Na narty warto przyjechać też do Elbląga, gdzie znajduje się całoroczny ośrodek rekreacji Góra Chrobrego. Stacja wyróżnia się profesjonalnie przygotowanymi trasami, które są monitorowane przez GOPR. Na miejscu dostępne są również cztery wyciągi, snowpark, szkółka i przedszkole narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu. Na Górze Chrobrego coś dla siebie znajdą wielbiciele biegówek - czekają tu na nich trasy narciarstwa biegowego!

Zaplanuj pobyt w Elblągu i już teraz zarezerwuj nocleg. Zobacz najciekawsze oferty, wejdź: Noclegi w Elblągu

Znajdujący się w pobliżu Suwałk WOSiR Szelment to miejsce, które wśród narciarzy jest jeszcze mało znane, a naprawdę warto tu przyjechać. Do użytku oddano tu sześć oświetlonych tras zjazdowych o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności, pięć wyciągów dla doświadczonych wielbicieli nart oraz jeden dla dzieci. W ośrodku działa także szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu, znalazło się również miejsce dla restauracji oraz baru szybkiej obsługi.

avatar

akceptuję regulamin

Mazur Z Mazur 2014-02-13 12:20

Przełamujemy schematy - u nas można spędzać czas zarówno latem, jak i zimą :) Warto tu przyjechać, żeby się o tym przekonać na własne oczy :)

avatar

Kasia - Lublin 2014-02-13 09:19 (użytkownik niezalogowany)

Hmm nawet nie wiedziałam ze na Mazurach mozna jezdzic na nartach :-) jakos kojarza mi sie z lodkami

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."