Narty na Mazurach

A A

ośrodki narciarskie,  wyciągi narciarskie,  wyciągi narciarskie na mazurach,  mazury zimą,  stoki narciarskie,  narty na mazurach,  stoki na mazurach,  wypożyczalnie sprzętu,  wypożyczalnia sprzętu narciarskiego,  nauka jazdy na nartach

Mazury to miejsce gdzie można mile i przyjemnie spędzić wolny czas także zimą. Liczne ośrodki narciarskie oraz profesjonalnie przygotowane stoki posiadają idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Miłośnicy białego szaleństwa nie będą się nudzić!

Ośrodki narciarskie


Na Mazurach występuje wiele ośrodków narciarskich o komfortowych warunkach do uprawiania zimowych sportów. Jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków jest Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie, gdzie do dyspozycji gości oddaje się dwa wyciągi narciarskie oraz pięć tras zjazdowych o różnych stopniu trudności. Stoki są regularnie sztuczne naśnieżane i oświetlone. Co więcej na terenie ośrodka znajduje się również tor saneczkowy oraz lodowisko. Komfortowe wyciągi narciarskie na Mazurach są także w miejscowości Wydminy. Tam znajduje się kolejny ośrodek narciarski na Mazurach - Morenowa Stacja Narciarska, gdzie na miłośników białego szaleństwa czekają trzy trasy zjazdowe oraz pole narciarskie szkoleniowe do nauki jazdy. Wszystkie trasy są oświetlane oraz w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na terenie ośrodka obecni są każdego dnia wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa. Co więcej trasy zabezpieczone są siatkami chroniącymi aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo korzystającym z usług ośrodka turystów. Ośrodek narciarstwa biegowego "Nibork" oferuje trzy profesjonalne trasy biegowe o różnych długościach i poziomie trudności. Z kolei Centrum Sportowo - Rekreacyjne Zajazd "Piękna Góra" to raj dla wszystkich miłośników białego szaleństwa przebywających na Mazurach. Ośrodek posiada cztery komfortowe trasy narciarskie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy. Dodatkowo placówka udostępnia swoim gościom wypożyczalnię sprzętu zimowego oraz bogate zaplecze gastronomiczne.

Zobacz najciekawsze wyciągi narciarskie na Mazurach:
Wyciąg narciarski Góra Czterech Wiatrów
Wyciąg narciarski Piękna Góra
Wyciąg narciarski Kartasiówka

 

Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego


Planując wycieczkę na stoki na Mazurach nie musimy martwić się, że nie posiadamy własnego sprzętu zimowego. Liczne ośrodki narciarskie posiadają profesjonalne wypożyczalnie sprzętu, gdzie możemy skompletować sprzęt zaczynając od nart i butów na całym stroju kończąc. W Mrągowie znajdują się dwie wypożyczalnie. Narty oraz nowoczesny sprzęt snowboardowy możemy wypożyczyć przy trasach narciarskich Pięknej Góry Gołdap oraz Stacji Narciarskiej Rybno. Dla młodzieży szkolnej oraz większych zorganizowanych grup przewidziane są atrakcyjne promocje cen na wypożyczenie sprzętu.

 

Nauka jazdy na nartach


Stoki na Mazurach są bardzo różnorodne i dostosowane do poziomu zaawansowania narciarzy. W każdy ośrodku narciarskim przygotowane są specjalne trasy, które doskonale nadają się na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach. Grono wykwalifikowanych instruktorów jazdy bardzo chętnie udziela lekcji i w przyjemnej atmosferze stwarza idealne warunki do rozpoczęcia przygody z "białym szaleństwem". Na Mazurach istnieje wiele profesjonalnych szkół narciarskich, gdzie można skorzystać z usług wysoko wykwalifikowanych instruktorów zarówno narciarstwa jak i snowboardu.

Zobacz także: Mazury zimą

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Sylwia 2012-01-23 16:33 (użytkownik niezalogowany)

Kocham narciarstwo! Dlatego też gdy tylko spadnie pierwszy śnieg jestem w siódmym niebie ;) W tym roku będę miała przyjemność i możliwość być zarówno w górach jak i na Mazurach. Cieszę się, że na Mazurach jest tyle profesjonalnych ośrodków narciarskich oraz tras zjazdowych do wyboru, gdzie można w pełni oddać się białemu szaleństwu. Aaaaah! Za tydzień pierwszy wyjazd, życie połamania nart ;))

avatar

ALINA 2012-01-20 15:47 (użytkownik niezalogowany)

Narty na Mazurach??? A ja zawsze myślałam, że na Mazury jeździ się głównie żeby pożeglować :). Chociaż na mazurskie wyciągi mam zdecydowanie bliżej niż w góry. Może wykorzystam zbliżające się ferie i je wypróbuję...

avatar

Andzia 2011-12-15 14:58 (użytkownik niezalogowany)

Ferie zimowe w tym sezonie zamierzam spędzić właśnie na Mazurach. Martwi mnie trochę brak śniegu, ale mam nadzieję, że gdy będzie zbliżać się termin ferii zimowych stoki narciarskie pokryją się grubą warstwą śniegu ;) Z tego co wiem, większość stoków jest regularnie sztucznie naśnieżana dzięki czemu można oddawać się zimowemu szaleństwu nawet gdy pogoda nie dopisuje.

avatar

Ariel 2011-12-14 16:42 (użytkownik niezalogowany)

Przyznam się, że bardziej od jazdy na nartach preferuję snowboard ;) Byłem na wyciągu narciarskim Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie i w wypożyczalni ośrodka był różnorodny sprzęt więc znalazłem także coś do uprawiania snowboardu. Polecam wyciągi w Mrągowie, ponieważ trasy są profesjonalne przygotowane i regularnie naśnieżane w razie takiej potrzeby. Trasy mają zróżnicowane stopnie trudności więc każdy zwolennik białego szaleństwa może wybrać odpowiedni zjazd dla siebie. Polecam i zachęcam jednocześnie do aktywnego spędzania wolnego czasu na Mazurach, bo jest co robić! Pzdr

avatar

Ola 2011-12-12 14:14 (użytkownik niezalogowany)

Nie sądziłam, że na Mazurach jest aż tak wiele profesjonalnych ośrodków narciarskich oraz tras zjazdowych. Co więcej świetnie, że ośrodki na Mazurach mają także w swoich obiektach wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. To ważne, bo czasem ciężko podróżować z całym sprzętem szczególnie gdy jedzie się na ferie zimowe liczniejszą grupą. W tym roku z pewnością skorzystam z jakiegoś ośrodka narciarskiego. Może wybiorę Piękną Górę? :) Zobaczymy, w każdym razie nie mogę się już doczekać aż porządnie napada śniegu i będzie się można w pełni oddać zimowemu szaleństwu!

avatar

Teresa 2011-12-09 16:53 (użytkownik niezalogowany)

Gdy przyjeżdżam na Mazury zimą chętnie wybieram się na stok narciarski Góra Czterech Wiatrów. Panują tam fantastyczne warunki do uprawiania sportów zimowych. Stoki są regularnie naśnieżane oraz oświetlone dzięki czemu można jeździć także po zmroku. Co więcej bogate zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe sprawia, że urlop zimowy na Mazurach zawsze mam bardzo udany :D

avatar

Beata S. 2011-12-07 15:56 (użytkownik niezalogowany)

Lubię spędzać ferie zimowe na Mazurach ponieważ można tam robić wiele ciekawych rzeczy. Zdecydowanie narciarstwo jest moim ulubionym zajęciem podczas zimowego wypoczynku na Mazurach. Ostatnio zaciekawiło mnie narciarstwo biegowe, które różni się od tradycyjnych zjazdów po stokach narciarskich. Podczas biegu na nartach ma się wrażenie lekkości i niezależności! Świetna sprawa, gorąco polecam wszystkim miłośnikom białego szaleństwa!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."