Zobacz także

Noc Muzeów 2017 na Warmii i Mazurach

A A

noc muzeów olsztyn,  noc muzeów mazury,  noc muzeów warmińsko-mazurskie

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

Zbliża się Noc Muzeów, podczas której instytucje w całej Polsce bezpłatnie udostępniają swoje zbiory. Akcji towarzyszą dodatkowe atrakcje – imprezy i eventy, zachęcające do odwiedzania muzeów przez cały rok. Sprawdźmy więc, co czeka turystów i mieszkańców naszego regionu.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (13 maja)
Jeśli chcecie zwiedzić muzeum poświęcone słynnej bitwie, 13 maja w ramach Nocy Muzeów zrobicie to za darmo. W towarzystwie przewodnika zobaczycie wspaniałe ekspozycje, a później będziecie mogli wziąć udział w zaplanowanych atrakcjach. W programie wieczoru znalazły się rycerskie i plebejskie gry i zabawy oraz przemarsz z pochodniami. Punkt kulminacyjny stanowić będzie gala walk rycerskich Polska vs Rosja, po której zaplanowano fireshow i ognisko. Początek – godzina 18:00.

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach (13 maja)
Noc Muzeów została tu zaplanowana również na sobotę 13 maja. Program obejmuje dzień otwarty, zabawy dla dzieci, prezentacje, nocne czytanie i seans filmowy. Początek o godzinie 18:00.

Twierdza Boyen w Giżycku (20 maja)
Jeśli chcielibyście poznać tajemnice leżącej pomiędzy jeziorami Kisajno a Niegocin twierdzy, koniecznie przyjedźcie 20 maja do Giżycka. Tylko tego dnia zwiedzanie Feste Boyen będzie darmowe, w dodatku w towarzystwie przewodnika. Początek o godzinie 20:00, natomiast ostatnie wejście zaplanowane jest na 23:00.

Muzeum w Mrągowie (20 maja)
W Mrągowie Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 22:00. Uczestnicy wydarzenia poznają sekrety wystaw i obejrzą widowisko plenerowe zatytułowane „Spotkanie z Matyldą”. Warto zarezerwować sobie też przedpołudniowe godziny, by wybrać się do miejscowości Wopławki. Odbędzie się tam inscenizacja bitwy, stoczonej tam w 1311 roku przez wojska litewskie i krzyżackie. W programie również widowiskowe turnieje rycerskie.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie (20 maja)
Na olsztyńskim zamku Noc Muzeów przebiegnie pod hasłem 500. rocznicy tablicy badawczej, którą Mikołaj Kopernik stworzył w krużganku. W programie znalazły się więc warsztaty tematyczne, zwiedzanie ekspozycji muzealnej, ale też koncert połączony z wizualizacją i oglądanie nocnej panoramy Olsztyna z wieży zamkowej. Oprócz tego na dziedzińcu będzie można zwiedzać obóz rycerski, słuchać opowieści i oglądać pokazy walk. Początek o godzinie 19:00.

Noc Muzeów odbędzie się też w Domu „Gazety Olsztyńskiej” oraz Muzeum Przyrody.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie (20 maja)
Noc Muzeów w Szczytnie rozpocznie się o godzinie 21:00. Na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który przedstawi muzealne zbiory. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o przeszłości Szczytna i poznać mazurską kulturę ludową. W programie znalazła się też projekcja filmu „Moja mała ojczyzna”.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim (20 maja)
Lidzbark Warmiński, podobnie jak Olsztyn, atrakcje Nocy Muzeów powiązał z ważną dla miasta rocznicą. W tym roku mija 250 lat od ingresu biskupa Ignacego Krasickiego. Zostanie więc zainscenizowany jego wjazd na zamek, później odbędzie się spektakl na podstawie napisanej przez niego komedii. W programie wieczoru znalazły się pokazy tańca dworskiego oraz żywe obrazy, prezentujące osoby z dworu Krasickiego. Po 23 rozpocznie się gra zamkowa, polegająca na poszukiwaniach biskupiego skarbu.

fot. 3dman_eu (pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."