Zobacz także

Noc Muzeów 2018. Co szykują instytucje w regionie?

A A

noc muzeów olsztyn,  noc muzeów mazury,  noc muzeów warmińsko-mazurskie

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

Noc Muzeów to jedno z wydarzeń kulturalnych, które przyciąga do muzeów coraz więcej osób. Można bowiem liczyć nie tylko na bezpłatne zwiedzanie, ale i liczne atrakcje urozmaicające oglądanie ekspozycji. Sprawdźmy, co przygotowały muzea na Warmii i Mazurach.

Noc Muzeów odbędzie się już 19 maja. Część mazurskich instytucji kulturalnych przedstawiła już program wydarzenia. W tym czasie atrakcje dostępne będą dla zwiedzających bez dodatkowych opłat.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
W głównej siedzibie muzeum, mieszczącego się na olsztyńskim zamku, drzwi dla gości Nocy Muzeów otworzą się o godzinie 19:00. To będzie świetna okazja, by zobaczyć wszystkie udostępnione wystawy. Być może uda się odnaleźć ślady Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca zamku w Olsztynie?

Dom „Gazety Olsztyńskiej”
Punktualnie o godzinie 19:00 w Domu „Gazety Olsztyńskiej” goście Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć wystawę „Jak słowem i obrazem o polskość walczono. 100-lecie odzyskania niepodległości”. Propozycja doskonale wpisuje się w obchody rocznicy niezwykłych wydarzeń, mających miejsce przed wiekiem.

Muzeum Przyrody w Olsztynie
Wystawa, jaką udostępnia Muzeum Przyrody, przybliży zwiedzającym drapieżne zwierzęta, które zamieszkują Warmię i Mazury. Jeśli więc natura znajduje się w kręgu waszych zainteresowań, warto odwiedzić to miejsce – początek o godzinie 19:00.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim
Zwiedzając stare warownie, każdy zastanawia się, jak mogło wyglądać codzienne życie ich mieszkańców. Dawne wieki mają w sobie coś tajemniczego, a odkrycie ich zagadek, chociażby tych najbardziej błahych, dostarcza dreszczyku emocji. Jeżeli chcielibyście się wybrać w podróż w przeszłość, Noc Muzeów w Lidzbarku Warmińskim umożliwi to wam. Początek – godzina 19:00. Zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne zamku w epoce średniowiecza.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie
Nie tylko życie w czasach średniowiecza może interesować współczesnego widza. W Szczytnie będzie można zagłębić się w jeszcze dawniejsze dzieje i dowiedzieć się, jak wyglądały wierzenia mieszkańców mazurskiego pogranicza. Być może uda się odkryć tajemnicę pruskich bab czy kamieni ofiarnych… Początek Nocy Muzeów w Muzeum Mazurskim w Szczytnie został zaplanowany na godzinę 21:00.

Podczas Nocy Muzeów swoje ekspozycje otwierają też pozostałe oddziały Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: Muzeum w Mrągowie (21:00), Galeria „Zamek w Reszlu” (19:00), Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu (19:00).

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Noc Muzeów na Polach Grunwaldu odbędzie się tydzień przed ogólnopolską akcją, czyli w nocy z 12 na 13 maja. Jedną z zaplanowanych na ten wieczór atrakcji będzie otwarcie wystawy „Rycerz i koń. Europejskie uzbrojenie XVI – XVII w. z pracowni Siergieja Nurmatova”.

Oprócz wymienionych wyżej miejsc Noc Muzeów odbędzie się również w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz giżyckiej Twierdzy Boyen. Program wydarzeń nie jest jednak jeszcze dostępny.

fot. StockSnap / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."