Zobacz także

Noc Muzeów 2019. Co będzie się działo w regionie?

A A

noc muzeów olsztyn,  noc muzeów giżycko,  noc muzeów warmińsko-mazurskie,  noc muzeów mazury

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów, wydarzenia, które z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem uczestników. Co będzie się działo w warmińsko-mazurskich instytucjach? Czym postarają się przyciągnąć zwiedzających? Sprawdźmy to!

Noc Muzeów w Polsce organizowana jest już od kilkunastu lat – cieszy się ogromną popularnością wśród odbiorców, którzy mają szansę odwiedzić muzea i galerie w wyjątkowych okolicznościach. W końcu nie każdy może oglądać muzealne ekspozycje po zapadnięciu zmroku… Zwiedzaniu towarzyszą często różnego rodzaju atrakcje – wszystko zależy od zaangażowania i pomysłowości danej instytucji.

Na Warmii i Mazurach nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić, a Noc Muzeów 2019 stanowi doskonały pretekst. Sprawdźmy zatem, co będzie się działo w sobotę 18 maja, bo właśnie w ten dzień odbędzie się najbliższa edycja akcji.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Udział w akcji tradycyjnie bierze Muzeum Warmii i Mazur, którego główna siedziba mieści w olsztyńskim zamku. Zwiedzający mogą pojawiać się tam już od godziny 20:00, a czekać będzie na nich interesujący program, nawiązujący do 666. rocznicy założenia Olsztyna! Historię miasta przybliży między innymi przedstawienie teatru cieni. Wśród atrakcji znalazły się również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, układanka z wielkich klocków oraz wystawa archiwalnych zdjęć z kolekcji muzeum.

Muzeum Przyrody w Olsztynie
Swoje ekspozycje w ramach Nocy Muzeów udostępnia również Muzeum Przyrody – zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 19:00.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim
Na lidzbarskim zamku zgłębimy tajemnice teatru i starego kina. Na pewno będzie klimatycznie, a to za sprawą spektakli zaprezentowanych przez Chór Społeczny Czarnego Karła z Bydgoszczy oraz jednego z najlepszych filmów grozy, jakim do tej pory jest „Nosferatu” z 1922 r. Obejrzenie czarno-białej projekcji, której towarzyszyć będzie muzyka na żywo, w wiekowym zamczysku na pewno zadziała na wyobraźnię widzów. Poza tym zwiedzający będą mogli zajrzeć do niedostępnych na co dzień zakamarków dawnej rezydencji biskupów warmińskich. Początek o godzinie 19:00.

Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu
Podczas Nocy Muzeów w Morągu panować będzie zupełnie inny klimat – pracownicy tamtejszego muzeum odkryją przed zwiedzającymi sekrety dawnego buduaru. W programie znalazło się między innymi oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W damskiej gotowalni”, ukazującej jak o urodę i higienę dbały damy żyjące na przełomie XIX i XX wieku, oraz prelekcja dotycząca historii perfum. Poza tym będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, co kryje się we wnętrzu zabytkowej szafy ze Sztynortu… Zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 18:00.

Muzeum Ziemi Mrągowskiej w Mrągowie
Początek wydarzeń w ramach Nocy Muzeów w Mrągowie został zaplanowany na godzinę 21:00. Poza zwiedzaniem muzealnych ekspozycji będzie można obejrzeć plenerowy „Spotkanie z duchem Matyldy” – scena zostanie ustawiona niedaleko ratusza miejskiego na skwerze św. Jana Pawła II.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie
Noc Muzeów w Muzeum Mazurskim w Szczytnie rozpoczyna się o godzinie 20:00. Na zwiedzających czekać będą wystawy oraz niespodzianka – koncert chórów z terenu powiatu szczycieńskiego.

Twierdza Boyen w Giżycku
Podczas Nocy Muzeów swoje podwoje – punktualnie o godzinie 19:00 – otwiera również Twierdza Boyen. W programie znalazło się bezpłatne zwiedzanie obiektu w towarzystwie przewodnika oraz wyjątkowe widowisko plenerowe zatytułowane „Płonę dla Ciebie”.

Zdjęcie ilustracyjne:
fot. Béla Dudás / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."