Zobacz także

Noc Sów 2017 w naszym regionie - co będzie się działo?

A A

noc sów mazury,  noc sów

W najbliższy weekend w całej Polsce organizowane będą spotkania poświęcone sowom. Nie zabraknie ich również na Warmii i Mazurach – sprawdźmy więc, co będzie się działo od 31 marca do 2 kwietnia.

Wczesna wiosna to bardzo aktywny czas dla większości polskich sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie… Podczas Nocy Sów 2017 mamy szansę przyjrzeć się tym tajemniczym ptakom z bliska i odkryć ich tajemnice. Dowiemy się na przykład, dlaczego w starożytnej Grecji sowy czczone były jako ptaki Ateny, dlaczego uważane były za zwiastuny nieszczęścia i śmierci. Odkryjemy tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…

Noc Sów to jedyna taka noc w Polsce! Warto więc wybrać się wraz z innymi pasjonatami przyrody na ekscytującą wyprawę do świata nocnych ptaków!

Noc Sów w Iławie
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak żyje się nocą w lesie, powinien przyjechać do Iławy już 31 marca. Spotkanie rozpocznie się w Porcie Śródlądowym o godzinie 18:30. Prowadzący opowiedzą o życiu i zwyczajach sów oraz o tym, jakie znaczenie miały w naszej kulturze i legendach. Później to, na co wszyscy na pewno będą czekać, czyli wyjazd do lasu. Tam znawcy tematu pokażą jak nasłuchiwać sowy i je wabić.

Noc Sów w Elblągu
Uczestnicy elbląskiej Nocy Sów spotkają się 31 marca w Sali Konferencyjnej Nadleśnictwa Elbląg (godz. 17:30). Przed wyruszeniem w teren obejrzą film przyrodniczy „Sowy Polski” i zobaczą jak specjaliści obrączkują puszczyka – ptak zostanie wypuszczony na wolność. Obserwacja sów odbędzie się parku Bażantarnia.

Noc Sów w Świętej Lipce
W programie Nocy Sów, którą współorganizuje Nadleśnictwo Mrągowo, znalazła się prezentacja multimedialna, przybliżająca życie ptaków, zakończona quizem. Później wyjście w teren, poszukiwanie i obserwacja sów. Wieczór zakończy się wspólnym ogniskiem. Imprezę zaplanowano na 31 marca w Szkółce Leśnej w Świętej Lipce.

Noc Sów w Dobrym Mieście
Na wspólne odkrywanie sowich tajemnic zaprasza Nadleśnictwo Wichrowo. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia (godz. 17:00) w Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Wichrowo.

Wyżej przedstawiono kilka przykładowych spotkań w ramach Nocy Sów 2017. W naszym regionie jest ich kilkadziesiąt! Szczegółowe informacje o nich dostępne są na stronie internetowej wydarzenia (nocsow.pl).

fot. chriscarroll071158 (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."