Zobacz także

Nowa odsłona placu katedralnego w Elblągu

A A

katedra w elblągu,  elbląg co warto zobaczyć,  elbląg atrakcje turystyczne,  inwestycje elbląg

Zobacz również

Zbliża się moment gdy wieża elbląskiej katedry i otaczający świątynię plac zyskają nowy blask! Niedawno ogłoszono przetarg, w którym zostanie wyłoniona firma mająca wykonać koncepcję, dokumentację oraz roboty budowlane.

Władze gminy planują rewitalizację punktu widokowego na wieży znajdującej się na katedrze św. Mikołaja oraz modernizację placu, który zlokalizowany jest u jej stóp. Po zrealizowaniu koncepcji, będzie pełnił funkcję miejskiego skweru.

Realizację projektu podzielono na trzy etapy - najpierw wyłoniony w przetargu wykonawca wykona i przedstawi projekty zagospodarowania wieży i placu katedralnego. Kolejnym krokiem będzie opracowanie wymaganej dokumentacji i kosztorysu. Trzeci i ostatni etap to wykonanie robót budowlanych.

Termin składanie wniosków mija dzisiaj, więc pozostaje tylko czekać na wynik przetargu!

Dzięki tym działaniom wieża katedry św. Mikołaja znów będzie mogła pełnić funkcje wieży widokowej, a plac zyska nowe życie. Skwer koło świątyni z pewnością stanie się ważnym punktem spotkań dla mieszkańców Elbląga i turystów odwiedzających miasto.

Zobacz miejsca, które warto odwiedzić będąc w mieście, wejdź: Zabytki w Elblągu

avatar

akceptuję regulamin

Mazur Z Mazur 2013-10-25 12:38

I dobrze, mam nadzieję, ze ten remont przebiegnie sprawnie i nie będziemy czekać kilka lat na jego zakończenie! Fajnie będzie obejrzeć sobie Elbląg z góry :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."