Zobacz także

Nowe trasy rowerowe w okolicach Mrągowa

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  co robić na mazurach,  mazury na rowerze

Zobacz również

Mazury to region, który warto odwiedzać nie tylko latem. Jesienne atrakcje Krainy Wielkich Jezior także pozwalają aktywnie spędzić czas. Jednym z pomysłów może być zwiedzanie okolic Mrągowa na rowerze – tym bardziej, że nie dawno oddano do użytku trzy nowe trasy.

Nowe trasy rowerowe liczą łącznie 180 kilometrów i prowadzą przez leśne okolice Mrągowa. Wytyczono je tak, by rowerzyści mogli zwiedzić najciekawsze zabytki i interesujące miejsca związane z historią regionu. Przejażdżka nowymi trasami to również sprawdzian dla kondycji – by je pokonać należy przejechać przez dawne kolejowe nasypy i leśne dukty.

Zobacz, jakie trasy rowerowe czekają na turystów w Mrągowie, wejdź: Trasy rowerowe w Mrągowie

Ścieżki łączą lokalne zabytki i rozsiane po Ziemi Mrągowskiej muzea. Turyści mają do wyboru trzy szlaki: czerwony, żółty i niebieski.

Czerwony Szlak Grodzisk Pruskich liczy 60 kilometrów i prowadzi z Mikołajek przez Mrągowo do Świętej Lipki. W Świętej Lipce łączy się z inną trasą, którą można dojechać aż do Giżycka. Na trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc – punkty widokowe, zabytki oraz miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, czyli słynne Mrongoville.

Nie czekaj i już teraz rezrwuj noclegi w najciekawszych miastach na Mazurach, zobacz:
Noclegi w Giżycku
Noclegi w Mikołajkach
Noclegi w Mrągowie


Żółty szlak Ernsta Wicherta o długości 50 kilometrów rozpoczyna się w Mrągowie, prowadzi przez Brejdyny, Piecki, Piersławek, Kosewo, by powrócić do Mrągowa. Podczas przejażdżki koniecznie trzeba zatrzymać się w Piersławku w Izbie Pamięci Ernsta Wicherta. Można tam obejrzeć między innymi dzieła pisarza, jego prywatne dokumenty oraz druki okolicznościowe.

Oznaczony na niebiesko Krutyński Szlak Rowerowy liczy 70 kilometrów długości. Rozpoczyna się w Sorkwitach, skąd - przez Jędrychowo, Grabowo, Dłużec, Bieńki, Spychowo, Uklankę oraz Krutyń – prowadzi do Gałkowa. Trasa prowadzi przez najpiękniejsze mazurskie okolice, czyli Puszczę Piską, skąd można podziwiać meandrującą rzekę Krutynię.

Projekt nowych tras rowerowych zrealizowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

avatar

akceptuję regulamin

Czarnamamba 2014-09-17 14:11

Dołączam się do zachwytów. Bardzo się cieszę, że na Mazurach stawia się też na inne aktywności, nie tylko żeglarstwo. Ja akurat wielką fanką wody nie jestem i raczej wybieram właśnie jazdę na rowerze.

Maga 2014-09-16 15:05

Bardzo fajny pomysł na jesienny weekend. Chętnie przyjadę do Mrągowa, żeby pojeździć sobie na rowerze. Bo kto powiedział, że na Mazurach konieczne trzeba żeglować? ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."