Zobacz także

Nowe trasy wycieczkowe wokół jeziora Śniardwy

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  wycieczki rowerowe mazury,  jezioro śniardwy,  szlaki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach,  szlaki rowerowe,  wycieczki rowerowe,  trasy wycieczkowe

Zobacz również

Dzięki pracy Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze”, zostały opracowane nowe trasy wycieczkowe wokół jeziora Śniardwy! Teraz łatwiej jest dotrzeć do wielu zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na Mazurach.

Do opracowania nowych szlaków rowerowych i spacerowych LGD „Mazurskie Morze” wykorzystała technologię GPS. Teraz każdy kto posługuje się nawigacją lub telefonem komórkowym może pobrać ze strony internetowej grupy darmową aplikację. Dzięki niej turyści będą mieli dostęp do wszystkich nowo wytyczonych tras wycieczkowych oraz szczegółowych opisów miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.


Nowa trasa wycieczkowa wokół Śniardw liczy ok. 100 kilometrów. Może być pokonana w ciągu jednego dnia, ale warto podzielić ją na kilka etapów. Dzięki temu można lepiej poznać atrakcje okolicy. Tych jest wiele - zabytki, pomniki przyrody oraz obiekty turystyczne, które należą do sieci Dziedzictwa kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla. W nich można spróbować regionalnych potraw przygotowywanych według oryginalnych receptur.

 

Zobacz najciekawsze mazurskie ścieżki rowerowe i zaplanuj aktywny wypoczynek, wejdź: Trasy rowerowe

Największe atrakcje nowych tras wycieczkowych wokół jeziora Śniardwy to osada Galindia, która kultywuje tradycję dawnych Prusów, Mazurska Izba Regionalna w Wejsunach z oryginalnymi meblami czy osada leśna w Warnowie nad jeziorem Warnołty. To tylko kilka spośród niezwykle ciekawych miejsc, których nie brakuje w pobliżu Śniardw. Warto więc zaplanować weekendową wyprawę i poznać niezwykłe okolice „Mazurskiego Morza”.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Shoko 2013-04-04 14:56 (użytkownik niezalogowany)

W tamtym roku przejechałam część tej trasy i polecam każdemu! Piękne widoki i świetne towarzystwo, a to już połowa przyjemności ;) Tego lata na pewno pokonam ją całą i objadę jezioro Śniardwy wokół!

avatar

Jurek 2013-03-13 11:34 (użytkownik niezalogowany)

Super sprawa. Już nie mogę się doczekać wiosny, żeby pojechać na taką wycieczkę. W tym roku chciałbym do jak największej ilości miejsc dotrzeć rowerem, a z tego co czytam, być może mi się to uda :D

avatar

Romek 2012-10-30 16:25 (użytkownik niezalogowany)

a może znacie jakieś fajne trasy na narty biegowe? myślicie, że na tych nowych trasach sprawdzą się narty? powoli przygotowuję się do zimy i zbieram pomysły na mały weekendowy wypad jak już porządnie sypnie śniegiem

avatar

Tomek 2012-10-17 16:54 (użytkownik niezalogowany)

oj tam, kto powiedział, że jak spadnie śnieg to nie można na rowerach jeździć. opony zimowe i do przodu! poza tym za oknem piękna pogoda, więc na pewno niejedna wycieczka rowerowa przed nami - przynajmniej przede mną

avatar

Magnolia 2012-10-15 16:38 (użytkownik niezalogowany)

Deszcz to mało powiedziana, ani się obejrzymy jak spadnie śnieg ;)) wtedy na nic się zdadzą nasze nowe trasy rowerowe heheh ale nic traconego, bo znowu przyjdzie wiosna a po niej słoneczne lato a trasy nie uciekną - cierpliwie poczekają na kochających aktywny wypoczynek wczasowiczów.

avatar

Jaś 2012-10-11 16:48 (użytkownik niezalogowany)

Za oknem deszcz, to nawet nie chce się myśleć o rowerowych wypadach. Też odłożę wycieczkę do wiosny. Chyba, że okaże się, że w połowie października wróci jeszcze piękna pogoda. Wtedy na pewno wyciągnę rower z piwnicy

avatar

Ralf 2012-10-11 14:38 (użytkownik niezalogowany)

Pomysł brzmi całkiem sensownie i atrakcyjne. Jeśli chodzi o mnie to wypróbuję i ocenię nowe trasy dopiero na wiosnę bo mam już zaplanowane małe wczasy :-)

avatar

Artur 2012-10-10 16:57 (użytkownik niezalogowany)

Wypróbowałem nową aplikację w miniony weekend. Naprawdę świetna sprawa, polecam wszystkim, którym znudziły się stare trasy. Widać, że ludzie się przyłożyli i poważnie podeszli do tematu. Dzięki za świetną trasę!

avatar

MarTa 2012-10-08 16:07 (użytkownik niezalogowany)

Nowe trasy to zawsze jakieś urozmaicenie i zgadzam się także z opinią która tu wcześniej padła że takie rozwiązanie z pewnością przyniesie rozgłos i nowych turystów.

avatar

Anna 2012-10-05 15:59 (użytkownik niezalogowany)

Ostatnio czytałam, że po każdym sezonie Śniardwy są najbardziej zanieczyszczonym jeziorem na Mazurach. Co z tego, że szczycimy się, że to mazurskie morze, skoro nie ma kto zadbać o porządek i o to, żeby nie dewastować tak jego okolicy...

avatar

Janek 2012-10-02 10:02 (użytkownik niezalogowany)

Super sprawa! Czytałem, że październik ma być w tym roku ładny, więc na pewno któryś weekend poświęcę na objechanie Śniardw. Oby więcej takich pomysłów!

avatar

Lubię Mazury 2012-10-01 15:26 (użytkownik niezalogowany)

Dobrze, że są ludzie, którym zależy żeby stare miejsca pokazać w nowy sposób. Nowa trasa na pewno przyciągnie wielu turystów, szczególnie jeśli wszystkie dostępne informacje będzie można mieć w telefonie! Sam skorzystam z nowej aplikacji i jeśli październikowa pogoda dopisze poznam nowe szlaki!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."